
Специално подбраната литература може да създаде необходимото душевно и емоционално равновесие
Терминът „библиотерапия“ произлиза от гръцката дума „biblios” – книга и „therapeuein” – лекувам и означава „лекувам чрез книгата“.
Древните гърци асоциирали понятието „книга“ с понятието „душевно здраве“ и приемали библиотеките като „лекарство за душата“. В наши дни лечебното въздействие на книгата върху душевното състояние на човека е известно под името „библиотерапия“, а четенето е същинската част на този процес. Книгата променя личността. Тази нейна сила през годините е интерпретирана от редица световни творци, които доказват и подчертават влиянието на литературата върху личността.
Библиотерапията е наука за закономерностите и механизмите, които спомагат да се укрепи физическото и духовно здраве и да се съхрани личността, посредством специфична ситуация на четене чрез специално подбрана литература. Библиотерапията е форма на лечебно и оздравително въздействие върху определен човек с помощта на художествена литература и литературни образци от различен жанр.
Библиотерапията носи определени лечебни функции и терапевтичен ефект, които ѝ помагат да стане съюзник в борбата за здравето на човека. Добре подбраната книга може да достави голяма наслада, да накара човек да погледне на живота по друг начин, да събуди стремеж към красота и добро, да разпали желанието му да се бори.
Съвременната медицина признава факта, че едновременно с медикаментозното лечението е необходимо да се стремим да ограничаваме и влиянията върху нашата психика. Специално подбраната литература може да създаде необходимото душевно и емоционално равновесие, което е потребно за възстановяване и поддържане на нашето здраве.
Чрез четенето човек може да се вдъхнови, да стимулира своето развитие и да извърши обрат в съзнанието си. Например четенето на биографична и автобиографична литература помага да се открият немалко общи черти, мисли, съдби с велики личности. Практиката доказва, че такъв тип четене на правилно подбрана литература, дава добър терапевтичен ефект.
При груповата библиотерапия се стимулира реакцията на индивида чрез прочетената книга. Промяната на личността произтича не толкова от процеса на четене, а благодарение на организираните диалог и дискусия, както и обсъждането на прочетеното в рамките на групата.
Както индивидуалната, така и груповата библиотерпия, се водят от квалифициран специалист в областта на психичното здраве със специализация и компетенции по библиотерпия.
Източник: Puls.bg
Най - четени
Последни
Как да спестяваме повече от средствата си
- 20 април, 2025
Очаква се засилен трафик по пътищата в понеделник
- 20 април, 2025
Още от Здраве
Симптоми, които подсказват високо кръвно налягане при бременност
Силното главоболие е един от тях
Колко яйца е безопасно да консумираме
Препоръчителното количество е по едно яйце на ден
Какво е пролетната умора и как да се справим с нея
Няколко съвета как да се преборим с това състояни