
Как изменението на климата влияе върху горските пожари?
Стават ли глобалните горски пожари по-чести и по-интензивни? Според ново проучване отговорът е категорично „да“.
Изследването разкрива, че емисиите на въглероден диоксид (CO2) от горски пожари са се увеличили с 60% в световен мащаб от 2001 г. насам.
В някои северни бореални гори, които са силно чувствителни към климатичните промени, емисиите на CO2 почти са се утроили през този период от време.
Увеличение на емисиите от горски пожари
Изследването изследва концепцията за „пироми“, термин, използван за обозначаване на региони, наблюдаващи подобни модели на горски пожари поради сравними екологични, човешки и климатични влияния.
Целта беше да се идентифицират ключовите елементи, които подхранват нарастването на горските пожари в последно време.
Едно изумително откритие беше, че емисиите от пожари в един от най-големите пироми, простиращ се в бореални гори в Евразия и Северна Америка, отбелязаха ръст от 50% от 2001 до 2023 г.
Това увеличение не беше изключително за този регион, а присъстваше и в извънтропичните гори в световен мащаб – допринасяйки за отделянето на CO2 с половин милиард тона годишно.
Как изменението на климата влияе върху горските пожари?
Проучването свързва ескалиращите емисии с нарастване на предразположеното към пожари време, като горещи вълни и суши, и ускоряване на растежа на горите, водещо до изобилие от горима растителност.
И двете обстоятелства се усилват от бързото затопляне във високите северни ширини – тенденция, която се проявява два пъти по-бързо от средното за света.
Това изследване, водено от д-р Матю Джоунс от Университета на Източна Англия (UEA), подчертава не само нарастващия мащаб на горските пожари през последните две десетилетия, но и тяхната засилваща се тежест.
Неотложност за нетни нулеви емисии
Международният екип включва учени от Обединеното кралство, Холандия, САЩ, Бразилия и Испания. Експертите предупреждават, че ако не се обърне внимание на основните виновници за изменението на климата, като емисиите от изкопаеми горива, горските пожари ще продължат да се разпространяват.
„Нарастващите горски пожари в световен мащаб, както по мащаб, така и по тежест, доведоха до драматично повишаване на въглеродните емисии . Виждаме стряскащи промени в географията на глобалните пожари, до голяма степен обяснени с ескалиращото въздействие на изменението на климата в бореалните гори по света,” каза д-р Джоунс.
„За да защитим тези критични екосистеми от ескалиращите заплахи от горски пожари, трябва да държим глобалното затопляне на разстояние, подчертавайки неотложната необходимост от преминаване към нулеви нетни емисии.“
Глобално съхранение на въглерод и горските пожари
Горите играят важна роля в глобалното съхранение на въглерод, като намаляват темповете на глобалното затопляне чрез абсорбиране на CO2 от атмосферата.
Това прави горите инструмент за постигане на международните климатични цели. Схеми като повторно залесяване са насочени към отричане на предизвиканите от човека емисии на CO2 в сектори, които са трудни за декарбонизиране.
Но ефективността на тези инициативи зависи от постоянното съхранение на въглерод в горите – перспектива, която е все по-застрашена от горски пожари.
Извънтропичните пожари сега отделят половин милиард тона повече CO2, отколкото преди две десетилетия. Потенциалните дългосрочни ефекти зависят от способността на нашите гори да се възстановяват.
Скрито въздействие на нарастващата сила на горския пожар
Повишените емисии от горски пожари са в ярък контраст с намаленото горене, наблюдавано в тропическите савани по света през същия период.
Горските пожари горят с по-голяма тежест и отделят по-големи количества вреден дим в атмосферата в сравнение с пожарите в тревните площи на савана, което представлява значителна заплаха за хората, живеещи наблизо и дори отдалечени общности, засегнати от влошаващото се качество на въздуха, причинено от дима.
„Нашата работа показва, че пожарите стават все по-често там, където не искаме – в горите, където представляват най-голямата заплаха за хората и за жизненоважните въглеродни запаси“, отбеляза д-р Джоунс, развенчавайки преобладаващия наратив, че общата намаляваща годишна площ изгорени в световен мащаб означава намаляващо въздействие на горски пожари.
Управление и смекчаване на горски пожари
Машинното обучение беше ключ към разбирането на променящата се глобална география на пожарите. Тази технология групира световните горски екорегиони в 12 отделни пирома, което улеснява изолирането на ефектите от изменението на климата от други влиятелни фактори като използването на земята.
Изследването предоставя нова перспектива за ефективни стратегии за смекчаване на горските пожари и защита на горите.
„Нуждаем се от значително финансиране, за да подкрепим стратегически програми за управление на горите, участие на заинтересованите страни и обществено образование“, каза д-р Джоунс. „Фокусът трябва да бъде върху проактивен подход, като управление на товарите с гориво на места с най-висок потенциален риск от пожар при благоприятно време за пожари.“
Проучването получи подкрепа от Съвета за изследване на околната среда на Обединеното кралство (NERC), програмата на Европейската комисия Horizon 2020 и Европейската космическа агенция.
източник: meteobalkans.com
Още от Свят
Джей Ди Ванс и папата се срещнаха във Ватикана
Те са се срещнали за няколко минути, за да разменят великденски поздрави
Снимки от аутопсията на Робърт Ф. Кенеди породиха разногласие между децата му
Дъщерята на американския политик каза, че споменът за баща ѝ сега ще бъде помрачен
Най-малко шестима загинали заради големи вълни в Австралия
Метеоролозите предупреждават хората да бъдат внимателни