България
Пазарджик
Държавата предлага 960 хил. лв на собствениците на заразеното стадо във Велинград
- 4 декември, 2024
Източник: Pixabay
Фермерите все още не са дали отговор
960 000 лв. е обезщетението, което държавата предлага на собствениците на заразеното с чума стадо във Велинградско.
Сумата е получена след финалното изчисление на възможните компенсации, ако животните бъдат унищожени. Стопаните ще могат да получат парите 7 дни след обезопасяване на огнището и през януари вече ще могат да възобновят дейността си, обещават от агроведомството.
Ако обаче фермерите изберат още едно тестване - в Монпелие, ще се изчака, докато дойдат резултатите, а дотогава стадото ще бъде под карантина.
От Министерството на земеделието настояват за бързи действия с цел предотвратяване на евентуални санкции от страна на ЕК. Много стопанства в страната се тревожат, че изчакването може да доведе до забрана на търговия с месо и млечни продукти от България като страна с действащо огнище.
До късно снощи собствениците на заболялото стадо не бяха дали отговор на предложението за компенсации, а близките им имат опасения, че фермерите са подложени на натиск от хора с неясни интереси, представящи се за защитници на правата им.
Източник: БНР

Още от България
Археологическият музей в Сандански на 90 години
Един от най-значимите културни и научни центрове в региона
Фестивалът "И ние можем" събра хора със специални потребности в Банско
Силно послание за приобщаване, творчество и човечност
Кюстендил посреща Празника на черешата с богата програма
Концерти, изложби, дегустации и културни събития ще изпълнят седмицата