България
Благоевград
Разлог
Георги Колевичин от Разлог покори осмия най-висок връх в света Манаслу
- 27 септември, 2025
Източник: Георги Колевичин
След два-три дни почивка предстои да потегли на няколкодневен трекинг към Катманду
Роденият в Разлог алпинист развя българско знаме и герба на родния Разлог в 06:01, сутринта, на 25.09.2025 г.
Манаслу е осмият по височина връх в света. Намира се в Хималаите на около 70 km източно от Анапурна, на територията на Непал. В превод от санскрит името означава „Планина на духа“. През изминалата година Георги Колевичин е бил на най-високата точка на Заалайския хребет и втори връх по височина в Памир – връх Ленин, Киргизстан.
„Експедицията ми за връх Манаслу, Непал, висок 8 163 м., започна на 06.09.2025 г. – сподели разложкият алпинист днес, след победното изкачване. - По препоръка на мой познат планински водач, с който изкачихме Ленин миналата година, се свързах с негов приятел - непалец и така организирах това изкачване.
По предварителен план трябваше да изкача върха в края на месеца или дори в началото на октомври, но най-добрият прозорец за изкачване леко се измести и се наложи да скъся аклиматизационните ротации и да направя опит за атака около седмица по-рано. За щастие всичко се разви добре, успях да стъпя на върха в 06:01, сутринта на 25.09.2025 г. В момента се намирам в Базов лагер и имам 2 - 3 дни за възстановяване и след това трекинг от около 5-6 дни до Катманду.
Невероятно изживяване. Трудно мога да го опиша, все още не го осъзнавам напълно. Поздравявам жителите на град Разлог!", написа Георги.
Източник: община Разлог
Най - четени
Последни
Страхил Гювийски гостува в Сапарева баня
- 22 юни, 2026
Отбелязваме Деня на българския фолклор
- 22 юни, 2026

Още от България
Страхил Гювийски гостува в Сапарева баня
Писателят и изследовател на Рила разказа истории от планината
PIRIN RUN 2026 събра елита на планинското бягане в Банско
Състезателите премериха сили по 13-километровото трасе с близо 1920 метра положителна денивелация
Безплатна лятна занималня за деца в Сандански
Заниманията ще се провеждат два пъти седмично през юли в Младежкия център