20 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Глобалните въглеродни емисии достигат нов рекорд

 Глобалните въглеродни емисии достигат нов рекорд

Антропогенната дейност е генерирала 41,2 милиарда тона въглероден диоксид

Глобалните въглеродни емисии от изкопаеми горива достигнаха нов рекорд през 2024 г., като все още няма ясни признаци за намаляване, предупреждават учени. Според изследователите, човешката дейност е генерирала 41,2 милиарда тона въглероден диоксид в атмосферата през тази година, което представлява увеличение с 0,8% спрямо 2023 г. Когато към тези емисии се добавят и тези от промени в земеползването като обезлесяването, общото количество въглероден диоксид достига 45,8 милиарда тона.

С този темп изследователите изчисляват, че има 50% шанс глобалното затопляне да надхвърли прага от 1,5°C, определен в Парижкото споразумение, в рамките на следващите шест години. Това беше оповестено в публикация на 13 ноември в списанието Earth Systems Science Data. Професор Пиер Фридлингщайн, водещ автор на изследването и учен в университета Ексетър във Великобритания, отбелязва: „Въпреки усилията, все още не виждаме ясни признаци за достигане на максималните емисии от изкопаеми горива. Времето изтича за постигане на целите на Парижкото споразумение, а на срещата COP29 световните лидери трябва да ускорят намаляването на тези емисии.“

Тези заключения са публикувани на втория ден от COP29, който се провежда в Азербайджан и подчертават нуждата от спешна декарбонизация, особено след година, в която сме свидетели на интензивни бури, наводнения и тревожно високи температури на моретата. За постигане на целите на Парижкото споразумение, емисиите трябва да се намалят с 45% до 2030 г. и да се постигне нулево нетно ниво до 2050 г. Въпреки това, според прогнозите, емисиите от нефт и газ ще нараснат с 0,9% и 2,4% съответно до края на годината, а тези от въглища ще се повишат с 0,2%. Очаква се емисиите да се увеличат в Индия с 4,6% и в Китай с 0,2%, докато в Европейския съюз и САЩ ще има намаление с 3,8% и 0,6%.

Въпреки тревожните данни, авторите отбелязват, че все пак има напредък в преминаването към възобновяеми енергийни източници. „Макар емисиите да се покачват, наблюдаваме засилено прилагане на мерки за използване на възобновяеми източници и електрически автомобили,“ споделя съавторът Корин Льо Куере, професор по климатология от Университета на Източна Англия. Тези промени обаче не са достатъчни сами по себе си за постигане на целите за намаляване на CO2.

Заедно с това, половината от въглеродните емисии се абсорбират от океаните и земните екосистеми. Но за постигане на нетни нулеви емисии ще са необходими технологии като улавяне и съхранение на въглероден диоксид, посочват от Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC). Според Фридлингщайн, докато не постигнем нулеви емисии на CO2, глобалните температури ще продължават да се покачват, водейки до още по-драстични промени.

източник: meteobalkans.com

Сподели:

Още от Свят

Джей Ди Ванс и папата се срещнаха във Ватикана

Те са се срещнали за няколко минути, за да разменят великденски поздрави

Снимки от аутопсията на Робърт Ф. Кенеди породиха разногласие между децата му

Дъщерята на американския политик каза, че споменът за баща ѝ сега ще бъде помрачен

Най-малко шестима загинали заради големи вълни в Австралия

Метеоролозите предупреждават хората да бъдат внимателни