9 май, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Има ли живот под ледената повърхност на Марс?

Има ли живот под ледената повърхност на Марс?

Възможна ли е фотосинтезата на "червената планета" ?

Учените отдавна си задават въпроса „Има ли живот на Марс?“ Въпреки че все още няма конкретни доказателства, скорошно проучване на НАСА предизвика ново любопитство. Изследването предполага, че замръзналата вода под марсианската повърхност може потенциално да бъде домакин на микробен живот.

Потенциал за фотосинтеза на Марс

Въз основа на компютърно моделиране учените откриха, че слънчевата светлина може да проникне през водния лед, като по този начин позволи фотосинтезата в басейните с топена вода под повърхността.

Фотосинтезата е процес, използван от растения и други организми за преобразуване на светлинната енергия в химическа енергия за храна.

На Земята са открити ледени образувания, гъмжащи от водорасли, гъбички и цианобактерии – всички те процъфтяват чрез фотосинтеза. Може ли Марс да е дом на подобни форми на живот?

Изследването е ръководено от Aditya Khuller, който е свързан с лабораторията за реактивни двигатели на НАСА ( JPL ) в Южна Калифорния.

„Ако днес се опитваме да открием живот навсякъде във Вселената, марсианските ледени открития вероятно са едно от най- достъпните места , които трябва да търсим“, каза Кхулър.

Живот в замръзналата вода на Марс

С два вида лед на Марс – замръзнала вода и замръзнал въглероден диоксид – учените се фокусираха върху водния лед като потенциален домакин на живот.

Експертите проследиха произхода на този лед до древния сняг, примесен с прах по време на марсианските ледникови периоди през последните милиони години. Тази снежна смес, сега втвърдена в лед, продължава да носи прашинки.

Въпреки че прахът може потенциално да скрие светлината в по-дълбоките слоеве на леда, той държи ключа към това как подповърхностните водни басейни могат да се образуват в леда, когато са изложени на слънце. 

Точно както черната риза абсорбира повече слънчева светлина от бялата, тъмният прах абсорбира повече слънчева светлина от околния лед. Това потенциално може да се затопли и да разтопи околния лед – дори на няколко фута под повърхността.

Процъфтяващи екосистеми за прости форми на живот

Въпреки това, не всички учени на Марс са на една и съща страница относно това дали ледът може действително да се стопи, когато е изложен на марсианската повърхност .

Предизвикателства възникват поради тънката, суха атмосфера на Марс, където водният лед има тенденция да сублимира – което означава, че се превръща директно в газ, подобно на нашия сух лед тук на Земята. И все пак, тези атмосферни ограничения не биха попречили под повърхността на прашна снежна покривка или ледник.

Точно като криоконитовите дупки на Земята – малки кухини в лед, образувани от частици разнесен от вятъра прах, същите явления могат да се наблюдават на Марс.

Тези прахови частици, абсорбиращи слънчевата светлина и топящи се в леда, биха могли потенциално да образуват джобове от стопена вода, проправяйки пътя за процъфтяващи екосистеми за прости форми на живот.

„Това е често срещано явление на Земята“, каза съавторът на изследването Фил Кристенсен от Държавния университет на Аризона, имайки предвид топенето на леда отвътре. „Плътният сняг и лед могат да се стопят отвътре навън, пропускайки слънчева светлина, която го затопля като оранжерия, вместо да се топи отгоре надолу.“

Може ли климатът на Марс да поддържа живот?

Разбирането на климатичните условия на Марс е от решаващо значение за оценката на способността му да поддържа живот. Марс изпитва много по-ниски температури от Земята, със средна повърхностна температура от приблизително -80 градуса по Фаренхайт (-62 градуса по Целзий).

Такива хладни условия възникват от неговата тънка атмосфера, съставена предимно от въглероден диоксид, предлагаща минимална изолация срещу суровия студ.

Въпреки това, промените в аксиалния наклон и орбитата на Марс могат да доведат до промени в климата, подобни на сезоните на Земята, но с по-екстремни промени. Това динамично атмосферно поведение предизвиква любопитство за това как тези промени могат да повлияят на стабилността на леда и потенциалната животозастрашаваща среда.

Бъдещо изследване на Марс

Стремежът да се разкрият мистериите на Марс стои в челните редици на планетарното изследване. Предстоящите мисии, като мисията на НАСА за връщане на проби от Марс, имат за цел да съберат марсиански скали и почва за безпрецедентен анализ.

Тези проби биха могли да осигурят безценна представа за геологията на Марс, историята на климата и потенциалните биосигнатури – индикатори за минал или настоящ живот.

Освен това напредващите технологии като космически инструменти и роботизирани системи позволяват по-прецизни и обширни изследвания на марсиански терени.

Основни цели за бъдещи изследвания

Последната статия на Кристенсен и Хулер теоретизира, че прашният лед може да позволи достатъчно светлина за фотосинтеза дори на девет фута под повърхността. Това може да предпази подземните водни басейни от изпаряване и да предпази от вредна радиация, като се има предвид, че на Марс липсва защитно магнитно поле като земното.

Интересното е, че водният лед, който е най-вероятно да образува подземни басейни, ще съществува в тропиците на Марс – между 30 градуса и 60 градуса ширина, както в северното, така и в южното полукълбо.

Продължавайки това завладяващо изследване, Кхулър планира да възпроизведе част от прашния лед на Марс в лаборатория.

Междувременно учени от цял ​​свят начертават обещаващи места на Марс за търсене на плитки стопени води. Тези местоположения биха могли да бъдат основни цели за бъдещи научни начинания, привличайки както хора, така и роботизирани изследователи.

източник: meteobalkans.com

Сподели:

Още от Развлечение

Тейлър Суифт няма готвач, обича да готви сама

Певицата се е отдала на почивка с приятеля си през последните месеци

Smokie пристига у нас за два концерта

Спектаклите са част от турнето “Legendary Smokie - 50 Years of Music Tour” 2025

Ето къде ще бъде новият парк на Дисниленд

Досегашните паркове са във Флорида, Токио, Париж, Хонконг и Шанхай