16 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Интердисциплинарен урок проведоха в Седмицата на отворените врати в СУ-Хаджидимово

Интердисциплинарен урок проведоха в Седмицата на отворените врати в СУ-Хаджидимово

Откритата практика бе в 7. клас под ръководството на Заприна Глушкова - старши учител по български език и литература

Интердисциплинарен урок се проведе в Седмицата на отворените врати в СУ „Никола Вапцаров“ – гр. Хаджидимово.  Откритата практика бе в 7. клас под ръководството на старши учител по български език и литература - Заприна Глушкова, а темата - “Една българка - силата на една майка”.

На урока присъстваха директорът на училището – Вангелия Петрелийска; педагогическият съветник – Христина Урдева, и учители, работещи в училището по различни дисциплини.

Целта бе учениците да: развиват комуникативно речеви умения; да придобият общи хуманни ценности, формиращи общественоотговорна личност, както и изграждане на ясно съзнание за национална идентичност.

С игра под формата на „Стани богат“ върху платформата Learningapps учениците представиха знанията си относно разказа „Една българка“, след което, разделени на 4 екипа, показаха как може да се работи в часа по литература с помощта на изкуствен интелект.

Първа и втори екип създадоха жив образ на баба Илийца и на повествователя с любими изрази от определени части на разказа „Една българка“. Трети и четвърти екип избраха най-атрактивното, съставено от тях, послание и го композираха отново с изкуствен интелект. 

Платформите, с които работиха учениците, са SUNO и HEDRA. Чрез поставяне на въпроси и получаване на отговoри се достигна и до обобщението на новата тема: „Една българка”- силата на една майка“.

Следващата задача провокира възприятие на текст чрез включване на повече сетива. След прочит на конкретен откъс от разказа „Една българка“, учениците илюстрираха картина – каквато си я представят и чувстват. Интересен момент в тази задача бе анализът на символиката на използваните цветове, за да разберат как това влияе на тяхното подсъзнание.

Глушкова включи и този път любимия на седмокласниците "асоциативен облак", за да се обобщи образа на баба Илийца. Посочиха се синоними на думата ГЕРОЙ, които според тях най-много се приближават до образа на героинята.

На финала програмата HEDRA възкреси образа на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.

Интереснен бе фактът, че по време на учебната практика присъстващите колеги на старши учител Заприна Глушкова, също бяха включени като екип към задачите, от което те бяха изненадани и видимо доволни. Справиха се прекрасно с това предизвикателство – играха заедно с учениците, рисуваха заедно с тях и с любопитство следяха създадените от изкуствен интелект продукти.

"Тази практика доказва, че часовете по литература могат да бъдат още по-интересни с помощта на изкуствения интелект – чрез него всичко оживява", коментира Глушкова. 

Сподели:

Още от България

Престижно класиране за ученици от Банско

Националното музикално състезание „Ключът на музиката“ в гр. Пловдив

Велика сряда е! Денят на Тайната вечеря!

Трети ден от Страстната седмица

Община Благоевград отказа разрешение за строеж в района на Ловния дом

Причината за отказа е незаконосъобразност на внесения инвестиционен проект