19 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Изкуственият интелект превъзхожда хората в диагностицирането на рак на гърдата

Изкуственият интелект превъзхожда хората в диагностицирането на рак на гърдата

Според проучване, хората допускат грешка в скрининга 10 пъти по-често

Ново проучване показва, че когато лекарите са използвали изкуствен интелект за анализ на мамографиите на над 460 хиляди германки, са откривали по един допълнителен случай на рак на всеки хиляда изследвани жени. Това е най-мащабното проучване досега върху използването на изкуствен интелект за скрининг на рак на гърдата, разказва Voice of America.

"Честотата на ранното откриване на заболяването е по-висока. Въз основа на тези данни, мога да кажа, че трябва да започнем повече да използваме изкуствен интелект в тази област и в крайна сметка това да се превърне в стандартна практика”, казва главният изследовател в проучването Александър Каталинич.

Въпросът е дали по-добрите резултати доказват, че изкуственият интелект превъзхожда хората в диагностицирането на рак на гърдата?

"До известна степен изкуственият интелект може да замести човешкия анализ. Но докъде сме готови да стигнем? Това не е само научен, а и социален въпрос. Какво е доверието на обществото в тази технология”, допълва Каталинич.

Изкуственият интелект е помогнал и за намаляване на броя на фалшивите положителни резултати. Той е пропуснал някои случаи на рак, но проучването показва, че хората допускат грешка 10 пъти по-често.

"Изкуственият интелект, за разлика от хората, не се уморява. Той работи еднакво ефективно както в 2 часа през нощта, така и по средата на деня. Това определено е предимство и също така е една от причините, поради които смятам, че тази технология открива случаи на рак, които иначе биха останали незабелязани”, посочва съосноватят на компания за здравни технологии Стефан Бунк.

Съществуват обаче опасения, че използването му в диагностиката на рак може с течение на времето да доведе до намаляване на броя на висококвалифицираните рентгенолози.

"Сложните случаи, при които трябва да се вземат предвид множество фактори и да се проведе разговор с пациента, са области, в които експертният опит и ролята на рентгенолога са изключително важни”, посочва още Стефан Бунк.

Изкуственият интелект все пак може да има и положително въздействие върху професията.

"Смятам, че навлизането на тази технология прави нашата област още по-вълнуваща. Висококвалифицираните рентгенолози ще разполагат със свободно време, за да се съсредоточат върху по-сложни случаи”, подчертава професорът по радилогия в Тексаския университет Уей Янг. Тя не е участвала в проучването, но е обнадеждена от резултатите.

"Данните са много убедителни. Повишената честота на откриване на рак, намаляването на фалшивите положителни резултати и потенциалното облекчаване на работата на специалистите наистина ме радват”, казва тя.

Засега най-добрият подход може би е комбинирането на човешки опит и изкуствен интелект, за да се използват предимствата и на двата метода.

Комбинацията между човек и изкуствен интелект е значително по-добра от самостоятелния анализ на рентгенолога”, казва Александър Катилинич.

А това вероятно може да доведе до по-добри резултати за жените, посочва Voice of America.

Източник: Нова ТВ

Сподели:

Още от Здраве

Здравното министерство предлага вписване на ваксините в здравните досиета

Целта на промяната е да бъде улеснен достъпът до информация за извършените имунизации

Ето защо трябва да приемаме достатъчно витамин К

Ниските нива на витамин К са свързани със слаба памет и намален растеж на нови мозъчни клетки

Колко опасно може да бъде ноосенето на обувки в къщи

Какви микроби внасяме с обувките си