
През 2013 г. за последно е било толкова студено
Средните месечни температури са между минус 3 и плюс 4 градуса и имат отклонение от месечната климатична норма между минус 5 и минус 1 градус. Февруари 2025 г. е най-студеният месец февруари от 2013 г. насам. Най-високата измерена температура е 20,5 градуса на 1 февруари в гр. Садово, обл. Пловдив. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 22,5 градуса на 22 февруари в гр. Главиница, обл. Силистра, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 23,1 градуса на връх Мусала на 20 февруари. В София най-високата измерена температура е 13,3 градуса на 1 февруари, а най-ниската – минус 13,3 градуса на 20 февруари.
В Западна и Централна България месечните суми на валежите са под климатичната норма – между 8 и 80% от нея, а в Източна са около и над нормата – между 50 и 183%. Въпреки че е относително сух в голяма част от страната, февруари 2025 г. е с повече валежи от февруари 2024 и 2023 г. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 38,5 мм от дъжд и сняг в с. Веселие, обл. Бургас, на 19 февруари. В София месечната сума валеж е 13,3 мм, което е 37% от нормата, а максималният 24-часов валеж е 10,2 мм от сняг на 18 февруари, когато е измерена и най-голямата за месеца височина на снежната покривка в столицата – 14 см. В страната най-висока снежна покривка в населено място е измерена в гр. Котел на 20 февруари – 51 см, а на планински връх – 174 см на вр. Ботев на 18 февруари.
В началото на месеца на много места в равнините и котловините е мъгливо, а над планинските райони – предимно слънчево. Температурите са по-високи от обичайните, като на места максималните достигат до 16–18 градуса. На 2–3 февруари баричното поле при земята и във височина се трансформира в циклонално. Отначало над страната преминава топъл атмосферен фронт, свързан със средиземноморски циклон, преминаващ през южните райони от Балканския полуостров. Преобладава облачно, в равнините и мъгливо време. Само на отделни места има слаби валежи от дъжд. Впоследствие с ориентиране на вятъра от север-североизток нахлува студен въздух, температурите се понижават и на места в Североизточна България дъждът преминава в сняг.
През периода 4–12 февруари въздушната маса над страната е студена. През повечето дни облачността е значителна, на отделни места има слаби валежи от сняг. Най-ниски минималните температури са на 10–11 февруари – до минус 16 градуса, когато има значителни разкъсвания и намаления на облачността до ясно време.
В началото на периода 13–19 февруари антициклонът в приземния слой отслабва, баричното полето се трансформира в циклонално – в челото на развиващ се средиземноморски циклон. По топлия фронт на циклона в Западна България има валежи от сняг. Температурите относително се повишават. През следващите дни страната попада под комбинирано влияние на антициклон на север и преминаващия през южните райони от Балканския полуостров средиземноморски циклон. Фронталната зона е над страната и на много места има валежи от дъжд, които с последвалото застудяване преминават в сняг. Снежна покривка се образува дори и по Черноморието и в Горнотракийската низина.
В началото на периода 20–24 февруари валежите спират и над по-голямата част от страната се изяснява. Тогава в повечето райони са измерени и най-ниските температури за месеца (до минус 21 градуса), а на места и дневните остават отрицателни. В част от Дунавската равнина е мъгливо. В средата на периода на места по Черноморието отново вали сняг и по южното крайбрежие се образува снежна покривка.
От 25 февруари до края на месеца страната попада в предната част на средиземноморски циклон с пренос на въздушни маси от юг-югозапад. Температурите се повишават. Облачността се увеличава и вплътнява, на много места в равнините и котловините е мъгливо. В първия ден от периода по топлия фронт на циклона в Западна и Централна България има валежи от сняг, които преминават в дъжд. В отделни райони се образуват и поледици.
Опасни явления
През втората половина на февруари вследствие на интензивни снеговалежи и ниски температури е усложнена пътната обстановка в Източна България. В някои общини на област Варна е обявено частично бедствено положение.
През периодите 8–9 и 16–24 февруари в по-голямата част от страната, но предимно в Северна и Източна България, са отчетени ледени дни (максимална температура под 0 градуса), като след 20 февруари на много места има и по повече от 5 поредни дни с минимална температура под минус 10 градуса – студена вълна.
Състояние на реките
През по-голямата част от месец февруари водните количества на реките в страната са около и под праговете за средни води и около праговете за ниски води. В периода 17–19 февруари в резултат на валежи, комбинирани със снеготопене, и в периода 25–28 февруари в резултат на снеготопене са регистрирани повишения на речните нива в голяма част от страната, по-съществени във водосборите на южночерноморските реки. Значителни повишения са отчетени през първия период във водосборите на р. Факийска – с до 182 см при с. Зидарово, и на р. Ропотамо – с до 289 см при с. Веселие.
Агрометеорологични условия
Ниските февруарски температури – до и под минус 16 градуса на места в Северна България, в Кнежа и Драгоман минус 19 и в Добрич минус 21.6 градуса – поставят на сериозно изпитание студоустойчивостта на част от зимуващите земеделски култури. В районите със снежна покривка с височина над 15 см есенните посеви са предпазени от измръзване. В условия без снежна покривка стойности под минус 16 градуса са критични за зимните житни култури и особено за небратили посеви.
В районите с регистрирани минимални температури под минус 16 градуса има вероятност за частични повреди от измръзване при някои десертни сортове лози, отглеждани на високостъблени формировки. Пъпките на по-слабо студоустойчивите сортове започват да измръзват при температури под минус 16 градуса, а на по-студоустойчивите – под минус 18–19 градуса.
източник: НИМХ
Най - четени
Последни
Оправдаха бившия словенски премиер по дело за корупция
- 19 април, 2025
Близки на загиналите в Кочани излязоха на протест
- 19 април, 2025
Благодатният огън слезе в църквата в Ерусалим
- 19 април, 2025
Още от Време
Времето на 19 април 2025 г.
Още валежи до обяд, после слънце
Времето на 17 април 2025 г.
Повече слънце и по-топло време
Времето на 16 април 2025 г.
Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°