
По темата коментира експертът Дария Яушева
Възможно е да сте пристрастени към телефона си или към социалните мрежи, но без да осъзнавате това.
Клиничният психолог Дария Яушева даде ценни съвети как да разпознаем пристрастяването към телефона си и как да се справим с него.
„Първият и най-важен признак за пристрастяване към социалните мрежи и телефона ви е прекалено дългото време, посветено на тях. Ако има усещане за явен дисбаланс и човек забелязва, че нещо му изяжда времето, това може да е сигнал да се замисли за появата на зависимост“, предупреди тя.
„Друг признак на такава зависимост може да са трудностите със самоконтрола: човек си обещава да прекара пет минути в интернет, но накрая остава там няколко часа“, обясни психологът.
„В допълнение, такива прояви включват намалено внимание към други области от живота, раздразнение или безпокойство, когато сте офлайн, и загуба на интерес към реалния живот“, каза експертът.
„Нарушения могат да възникнат и от физическо здраве. Те включват промени в теглото, влошаване на качеството на съня, повишен пулс, затруднено дишане и дори пренебрегване на личната хигиена. Така нареченият дигитален детокс по правило не помага да се отървете от пристрастяването, тъй като действа на същия принцип като диетите: ограничаването води до сривове“, обясни събеседникът на RT.
Според нея е важно човек да разбере защо използва социалните мрежи, например за работа, за комуникация или за бягство от някакви проблеми в живота.
„Втората стъпка е разпознаването на щетите, които пристрастяването причинява. Третата стъпка е да определите желания начин на живот и ценности, които искате да реализирате. Тоест, за да си помогнете да се отървете от пристрастяването към интернет, е важно да осъзнаете как животът трябва да се промени, което ще го направи по-богат и по-ярък, без да гледате джаджи. Освен това се препоръчва използването на специални приложения за проследяване на времето, прекарано в интернет и намаляването му, както и за идентифициране къде се губи време, например в безполезни чатове или безсмислено превъртане на кратки видеоклипове“, добави Яушева.
„В същото време, от време на време е полезно да се замислим - да отговорим на въпроси за удовлетворението ви от живота и отношенията с другите, за вашите ценности. Но ако човек осъзнае, че тези мерки не са му достатъчни, тогава трябва да потърси помощ от психотерапевт”, заключи експертът.
Източник: Дарик
Още от Развлечение
Популярността на дубайския шоколад причини световен недостиг на шамфъстък
Ядките намаляват и заради лошата реколта от миналата година
Актуалните маратонки тази пролет
Вижте тенденциите за 2025 година
Как празнуват Великден в различните кътчета на света
Интересни обичаи и традиции