20 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Катастрофалните климатични промени от последната ледникова епоха могат да се случат отново

 Катастрофалните климатични промени от последната ледникова епоха могат да се случат отново

Миналото крие улики за нашето бъдеще

Представете си – един ден климатът на Земята претърпява внезапен обрат. Океанската циркулация се измества без предупреждение, създавайки метеорологичен хаос. В едно мигване Земята е в друга ледникова епоха. 

Звучи като предпоставка за холивудски филм-катастрофа, нали? Това, което прави това по-достойно за внимание, е, че не е измислен сценарий.

Това всъщност се е случило няколко пъти по време на последната ледникова епоха, която приключи преди повече от 11 000 години.

Повратни точки в климата на Земята

Изследователите анализирали ледени ядра, събрани в Гренландия, за да осигурят ново разбиране на тези резки промени. Ядрата съдържали данни отпреди 120 000 години, включително доказателства за внезапни климатични катаклизми, наречени събития на Dansgaard-Oeschger.

Те представляват „повратни точки“ в климата на Земята. Представете си човек, стоящ на ръба на скала. Една грешна стъпка ги запраща в опасна пропаст. Това е повратна точка.

„Наистина е важно да разберем такива повратни точки в климата, защото те могат да доведат до катастрофални и необратими промени“, каза Кристо Бюйзерт, доцент в Колежа по земни, океански и атмосферни науки в Орегонския държавен университет.

Какво представлява цикълът на Dansgaard-Oeschger?

Цикълът на Dansgaard-Oeschger е модел на бързи климатични колебания, които се случват над 25 пъти през последната ледникова епоха. Това е като да включите и изключите няколко пъти.

Катализаторът зад тези цикли е Атлантическата меридионална преобръщаща циркулация (AMOC), която циркулира водата в целия Атлантически океан. Това включва Гълфстрийм, който носи топли тропически води към Северния Атлантик. 
 
„AMOC е фундаментално нестабилна и когато се срине, големи неща се случват по целия свят. Има значително охлаждане в Европа и около Северния Атлантик, а индийските и азиатските мусони се провалят“, каза Буйзерт.

„Тази нестабилност е била честа през последната ледникова епоха. Това е причина за безпокойство за бъдещето, тъй като климатичните модели предполагат, че AMOC вероятно ще отслабне отново при глобалното затопляне, което потенциално ще засегне милиарди хора."

Климат от последната ледникова епоха

Буйзерт, палеоклиматолог, използва ледените ядра като капсули на времето, за да декодира и разбере миналите климатични промени.

Ядрата носят уловена вода, прах и малки въздушни мехурчета, които съдържат данни, датиращи от стотици хиляди години. Тези данни предоставят важни записи за атмосферната еволюция на Земята и са инструмент за разбирането на учените за минали климатични събития.

Буйзерт анализира ледени ядра от цяла Гренландия, включително ядра от южната и крайбрежната източна Гренландия, които не са били проучени в детайли. Констатациите, свързани с AMOC и взаимодействието на зимния морски лед, предизвикаха интерес към ядрата.

Тези взаимодействия изиграха ключова роля в събитията на Dansgaard-Oeschger. Учените преди това смятаха, че е замесен морски лед от Северните морета на север от Исландия.

Новият анализ предполага, че зимният морски лед ще се простира много по-на юг, достигайки съвременна Франция и Ню Йорк. 

„Моделът показва, че Северните морета сами по себе си не биха били достатъчно големи, за да предизвикат изменение на климата от такъв мащаб“, каза Буйзерт. „Просто не дава достатъчно сила.“

Ледниковата епоха и бъдещите климатични промени

AMOC е стабилен през последните 11 700 години. Въпреки това, настоящите климатични условия и прогнози показват, че той може да отслабне отново, но по различни причини от тези през ледниковия период.

„Знаем, че AMOC ще отслабне, но ще се срине ли? Това е големият въпрос. Отслабването вероятно е постепенно за момента, но може да премине повратна точка и да се превърне в катализатор за внезапни промени в климата, каквито сме виждали в миналото“, каза Буйзерт. „Климатът не се държи линейно; може да се промени бързо и необратимо.“

Миналото крие улики за нашето бъдеще. Изследването е проведено в сътрудничество с учени от пет държави и е подкрепено от Националната научна фондация. Прозренията ни приближават една стъпка по-близо до разбирането на природата на климата на нашата планета.

Изследването служи като напомняне, че имаме много повече да учим, изследваме и да се подготвим в лицето на изменението на климата.

източник: meteobalkans.com

Сподели:

Още от Свят

Джей Ди Ванс и папата се срещнаха във Ватикана

Те са се срещнали за няколко минути, за да разменят великденски поздрави

Снимки от аутопсията на Робърт Ф. Кенеди породиха разногласие между децата му

Дъщерята на американския политик каза, че споменът за баща ѝ сега ще бъде помрачен

Най-малко шестима загинали заради големи вълни в Австралия

Метеоролозите предупреждават хората да бъдат внимателни