
Защо парите се превръщат в местообитание за микроби
Всеки е чувал неведнъж, че банкнотите са истински рай за размножаване на бактерии. Банкнотите на кои държави оглавяват класацията за най-мръсни пари в света?
Банкнотите са идеална среда за микроорганизми, защото те често преминават от ръка на ръка и могат да попаднат в различни среди, където влизат в контакт със замърсени повърхности.
Проучванията показват, че върху хартиените банкноти могат да бъдат открити не само безопасни бактерии, но и патогени на опасни заболявания . Това може да включва различни вируси и бактерии, които попадат върху банкнотите чрез потока от хора или контакт със замърсени предмети.
Микроорганизмите оцеляват върху парите, защото могат да се „залепят“ за влакната на хартията, която често няма антибактериално покритие. Повишената влажност и температура също допринасят за запазването на бактериите по повърхността на банкнотите. Следователно, дори ако човек си измие ръцете след употреба на пари, някои бактерии все още могат да останат върху кожата.
Проучванията показват, че не всички пари са еднакво благоприятни за микробите. Например, еврото, норвежката крона и британската лира стерлинги се оказаха най-„екологичните“ сред изследваните валути. Това е така, защото специалният състав на хартията за печат на евро има свойството да предотвратява растежа на бактерии.
Най-„замърсените“ банкноти са на Дания, Швейцария и Русия. По-специално, до 40 000 бактерии са открити върху една банкнота от датска крона и 32 000 върху швейцарски франк.
Абсолютният лидер по брой микроорганизми обаче е китайският юан , върху който са открити почти 180 хиляди бактерии. Това е резултат от факта, че банкнотите са в много активно обращение в Китай и поради това върху тях се натрупват голям брой микроби.
Не става въпрос само за прости бактерии, които могат да бъдат открити по банкнотите. Според изследвания, банкнотите дори съдържат патогени, които причиняват сериозни заболявания, включително полово предавани болести. Това показва колко опасни могат да бъдат банкнотите, които са в обращение дълго време и влизат в контакт с много хора.
Откриването на следи от наркотични вещества, като кокаин, също е друг тревожен сигнал. Например, следи от кокаин са открити върху 9 от 10 банкноти в САЩ, а концентрацията на тези вещества може да бъде толкова висока, че банковите служители може да не преминат тест за наркотици.
Това ни напомня колко е важно не само да си мием ръцете след работа с пари, но и да внимаваме какво държим в ръцете си.
Най - четени
Последни
Риана е много развълнувана за третото бебе
- 10 май, 2025
Времето на 10 май 2025 г.
- 10 май, 2025
СДВР издирва Бойко Колев
- 9 май, 2025
Още от Свят
На живо: 9 май в Русия
Какво ще видим на военния парад
80 години от капитулацията на Германия!
Ден на победата над фашизма
Папа Лъв ХІV: Какво послание отправи към света с първата си реч
"Помогнете ни, след това помогнете на всеки от нас да гради мостове – с диалог, обединявайки ни всичките да бъдем един народ винаги в мир"