Очаква се железницата да развива около 4800 км/ч
Собственикът на „Тесла“ и „СпейсЕкс“ и най-богатият човек на планетата Илон Мъск има нов амбициозен проект пред себе си – да изгради подводна жп линия между Ню Йорк и Лондон и до двата мегаполиса да се стига за по-малко от час.
Този тип транспорт, познат и като „hyperloop“, се базира на технология за създаване на безвъздушни тунели. Така влаковете няма да изпитват въздушно съпротивление вътре в тунела, което ще им позволява да развиват по-високи скорости от традиционните влакове.
По информация на Нюзуик именно такова е намерението на Мъск – да изгради един такъв тунел под Атлантическия океан между Ню Йорк и британската столица. Очаква се подводната железница да достига скорост от около 4800 км/ч, но основната пречка пред реализирането на един такъв проект биха били огромните разходи за изпълнението му.
По първоначални прогнози той няма да излезе по-евтин от 20 млрд. евро. Все още обаче липсва окончателен проект на тунела.
източник: novini.bg

Още от Свят
Западна Европа с червен код за опасни горещини
Предупреждения за жеги има във Великобритания, Испания, Италия, Белгия и Франция
Британският премиер Киър Стармър подаде оставка
През последните дни натискът върху Стармър нарасна още повече след победата на Анди Бърнам на частичните избори в Мейкърфийлд
21 юни - Световен ден на хидрологията
Наука за движението, разпределението и качеството на водите по Земята