
Нова парадигма, нови удивителни прозрения...
Чудили ли сте се някога къде може да съществува живот извън Земята в нашата вселена? Отговорът може да се крие в Титан, най-голямата луна на Сатурн – небесно тяло с атмосфера, пълна с метан и повърхностни течности под формата на реки, езера и морета, които са подобни на тези на Земята.
Това обаче не е всичко, което е интригуващо за Титан. Поради минусовите си температури, водните тела на Титан са съставени от въглеводороди като метан и етан, докато земните му маси се състоят от твърд воден лед.
Нова парадигма в структурата на Титан?
Скорошна публикация в The Planetary Science Journal разкрива някои удивителни прозрения за Титан.
Проучването, ръководено от планетарни учени от Хавайския университет в Маноа , показва, че газът метан може да се намира в леда, като по този начин образува изолирана кора с дебелина до шест мили.
Тази кора не просто стои там; затопля подлежащата ледена черупка. Водещият научен сътрудник Лорън Шурмайер смята, че това може да обясни и богатата на метан атмосфера на Титан.
Мистерията на ударните кратери на Титан
Ударните кратери на Титан също предлагат объркващи улики. Изглежда, че тези кратери са много по-плитки от очакваното – дълбоки са само стотици метри. Освен това само 90 от тях съществуват на тази луна.
„Това беше много изненадващо, защото въз основа на други луни очакваме да видим много повече ударни кратери на повърхността и кратери, които са много по-дълбоки от това, което наблюдаваме на Титан“, каза Шурмайер. „Разбрахме, че нещо уникално за Титан трябва да ги кара да стават по-плитки и да изчезват относително бързо.“
Какво има под леда?
Какво може да се крие под целия този лед? Компютърни симулации предполагат, че слой от изолиращ метанов клатратен лед може да бъде ключът. Тези модели се основават на топографията на друга ледена луна с подобен размер, Ганимед.
С този подход учените биха могли да предскажат дебелината на метановата клатратна кора до около 3 до 6 мили, което най-добре се подравнява с наблюдаваните кратери.
По-топлият интериор, произтичащ от тази кора, може да причини бърза топографска релаксация, водеща до плитки кратери със скорост, доста подобна на бързо движещите се топли ледници на Земята.
Богатата на метан атмосфера на Титан
Проучването в дебелината на метановата ледена обвивка на Титан хвърля светлина върху богатата на метан атмосфера на Луната и предлага разбиране за нейния въглероден цикъл, базиран на течен метан „хидрологичен цикъл“ и променящия се климат.
„Титан е естествена лаборатория за изследване как парниковият газ метан се затопля и циркулира в атмосферата“, каза Шурмайер.
„Земните метанови клатратни хидрати, открити във вечната замръзналост на Сибир и под арктическото морско дъно, в момента дестабилизират и освобождават метан. Така че уроците от Титан могат да осигурят важна представа за процесите, случващи се на Земята."
Изследването на живота извън Земята
Уникалните условия, открити на Титан, предоставят завладяваща възможност за областта на астробиологията – изследването на живота извън Земята. Въпреки ниските си температури и въглеводородни езера, Титан представя един от най-подобните на Земята пейзажи в нашата слънчева система, макар и чрез напълно различен състав.
Съществуването на сложни органични молекули, заедно със стабилна повърхност на езера и морета, предполага, че пребиотичната химия – основата на живота, както го разбираме – също може да се случва там.
Учените са особено заинтригувани от потенциала за форми на живот, които разчитат на течен метан, подобно на начина, по който животът на Земята разчита на водата.
Това отваря нова граница в търсенето на извънземен живот, предизвиквайки разбирането ни за адаптивността на живота при екстремни условия.
Бъдещи проучвателни мисии
С поглед напред Титан остава привлекателна цел за бъдещи мисии за изследване на космоса. Предстоящата мисия на НАСА Dragonfly , планирана да стартира в средата на 2020 г., има за цел да изследва повърхността на Луната в безпрецедентни детайли.
Този роторкрафт ще прекосява разнообразната среда на Титан, анализирайки химическия състав на повърхността и атмосферата.
Събирайки данни за неговата богата на органични вещества повърхност и плътна атмосфера, Dragonfly се опитва да отговори на някои от най-належащите въпроси, поставени от особената геология на Титан и потенциалната обитаемост.
Мисията не само обещава да разкрие тайните на Титан, но също така може да обогати познанията ни за пребиотичните процеси и условията, които биха могли да поддържат живота в светове, значително различни от нашия.
Преосмисляне на метановия свят на Титан
Тези открития отварят нова перспектива върху географията на Титан. Като се има предвид, че метановият клатрат е по-силен и по-изолиращ от обикновения воден лед, изолиращата кора на Титан би направила обвивката му от воден лед топла и пластична.
Шурмайер предполага, че е по-вероятно биомаркерите да достигнат повърхността на Луната, ако ледената обвивка на Титан е топла и конвектираща. Това отваря вратата за разкриване на възможността за живот под ледената повърхност на Титан по време на бъдещи мисии, като например мисията Dragonfly на NASA, планирана за изстрелване през 2028 г.
Интригуващите открития за Титан разпалват любопитството ни и подтикват стремежа ни към живот извън Земята. С мисията на NASA Dragonfly ние сме една стъпка по-близо до изследването на тайните на Титан отблизо.
източник: meteobalkans.com
Още от Развлечение
Smokie пристига у нас за два концерта
Спектаклите са част от турнето “Legendary Smokie - 50 Years of Music Tour” 2025
Ето къде ще бъде новият парк на Дисниленд
Досегашните паркове са във Флорида, Токио, Париж, Хонконг и Шанхай
Изкуствен интелект ще ни търси подходящи заглавия в Netflix
Чатбота в момента е в период на бета-тестване