Mинистърът за паралелката в ЕГ-Благоевград: Не можем да режем от СУ-тата, затова вземаме от вас
- 27 март, 2025

МОН: Учениците ще имат възможност да кандидатстват в други профилирани или професионални паралелки
Три седмици след като Цвета Рангелова попита образователния министър защо реже езикови паралелки от Езиковата гимназия в Благоевград и каква е причината още по една да бъдат премахнати от план – прима за 2025/ 2026 учебна година от ПМГ и НХГ в областния център, Даниел Вълчев ѝ отговори.
На какви законови критерии и анализи се основава решението за съкращаване на паралелки именно в тези две водещи гимназии в област Благоевград, предвид разписаните в нормативната уредба принципи и приоритети и какви са мотивите за намаляване на паралелките в ЕГ „Акад. Людмил Стоянов", при положение че става въпрос за езикова гимназия, а не за средно училище?, запита Рангелова.
Депутатът от „Възраждане“ бе единствената, която постави въпроса пред Народното събрание, очаквайки устен отговор от Вълчев на провелите се два петъчни блиц контрола, но времето така и не стигаше.
Писмен отговор е връчен на Рангелова на 25 март, видно от сайта на НС.
Предвид невъзможността да бъде редуциран приемът в средните училища в община Благоевград, които реализират само по 1 паралелка, намаляването броя на паралелките с една в Езиковата гимназия „Акад. Людмил Стоянов", гр. Благоевград, и ПМГ „Акад. Сергей Корольов", гр. Благоевград, за учебната 2025/2026 година предполага равнопоставеност и справедливост между всички училища на територията на община Благоевград, заявява Вълчев.
Важно е да се подчертае, че изборът на РУО - Благоевград е бил между запазването на две профилирани паралелки с най-нисък бал и предотвратяването на риска от закриване на средни училища или професионални гимназии в общината. Поддържането на балансирана училищна мрежа и осигуряването правото на образование на всяко дете в област Благоевград, като се вземат предвид специфичните ѝ особености, изисква вземането на трудни решения, едно от които е посоченото. Необходимо е да се отчетат и демографските тенденции, както и намаленият брой ученици, за да се избегне закриването на средни училища или професионални гимназии поради недостатъчен брой ученици за формиране на паралелки. Подобно развитие би довело до сериозни дългосрочни последици както за образователната система в област Благоевград, така и за местната икономика, казва в отговора си министърът.
Ето какво още пише до Рангелова Вълчев:
Развитието на местните предприятия, запазването на инвестиционния интерес и повишаването конкурентоспособността на региона следва да насърчават професионалното образование и бъдещата реализация на учениците. Това ще гарантира достъпа на младите хора до обучение, съобразено с нуждите на пазара на труда, и ще подпомогне създаването на квалифицирани кадри в ключови сектори като икономика, инженерни науки, туризъм и технологии.
Преструктурирането на приема в гимназиите е необходимо, за да се намери баланс между търсенето на образование и потребностите на пазара на труда. Образователната система и преходът между нейните етапи представляват сложен процес, който изисква адаптиране спрямо демографските тенденции и икономическите нужди.
В 27 от общо 28 области в страната се наблюдава намаляване на броя на учениците, което налага промени в държавния план-прием, съобразени с местните специфики. Основната цел е не просто да се предотврати закриването на незапълнени професионални паралелки, но и да се засили активната образователна политика в обществен интерес.
Предложението на Регионалното управление на образованието - Благоевград за държавния план-прием за учебната 2025/2026 година е изготвено в съответствие с нормативната уредба и държавните образователни политики.
Съгласно чл. 52, ал. 2, т. 2 от Наредба № 10 за организация на дейностите в училищното образование държавният план-прием за общинските профилирани и професионални гимназии, държавните професионални гимназии, както и за паралелките с профилирана и професионална подготовка в средните училища и профилираните гимназии се утвърждава със заповед на началника на регионалното управление на образованието в срок до 30 април.
Въпреки намаляването на две профилирани паралелки учениците ще имат възможност да кандидатстват в други профилирани или професионални паралелки, които осигуряват качествено образование (включително с разширено или интензивно изучаване на чужди езици) и добра подготовка за бъдеща реализация, смята Вълчев.
Кметът на Благоевград също се среща с представители на МОН, които обаче го уверили, че друг изход няма, защото в Благоевград от следващата година приемът предвижда 70 ученици по-малко.
Ние можем и трябва да обучаваме учениците от областта в профил „Чужди езици“, гласи становище, подписано от директорите на 4 гимназии в област Благоевград, а именно Профилирана гимназия „Яне Сандански“- гр. Сандански, Профилирана гимназия „Пейо Крачолов Яворов“ - гр. Петрич, Средно училище „Неофит Рилски“- гр. Банско, Средно училище „Братя Петър и Иван Каназиреви“- гр. Разлог.
Две петиции в Благоевград противопоставиха гимназиите.
Източник: Инфомрежа
Най - четени
Последни
Най-малко шестима загинали заради големи вълни в Австралия
- 20 април, 2025
Роботи бягаха полумаратон в Китай
- 20 април, 2025
Колко яйца е безопасно да консумираме
- 20 април, 2025
Още от България
Мъж беше намушкан пред заведение в Търговище
Той е с опасност за живота
На днешния ден за първия път българин се качва на Покрива на света
Христо Проданов изкачва Еверест за рекордно кратко време по най-трудния маршрут
Скок на заболявания предавани от комари и кърлежи
Предлагат се промени в наредбата за дезинфекции, дезинсекции и дератизации