9 май, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Миранда – ледената луна на Уран има океан и вероятно живот

Миранда – ледената луна на Уран има океан и вероятно живот

Какво се крие под ледената кора?

Последно проучване разкрива интересна хипотеза, че луната Миранда, разположена около Уран, може да съдържа подземен океан, скрит под ледената ѝ кора. Тази находка би направила Миранда възможен дом за извънземни форми на живот.

Откриването на вода на Миранда – сложна задача

Доказването на наличието на вода на толкова далечна луна е трудно. Лабораторията за приложна физика на Джон Хопкинс (JHAPL) е един от водещите изследователи в тази насока, а планетарният учен Том Нордхайм споделя, че идеята за океан в Миранда е изненадваща. Работата на екипа му предизвиква традиционните научни представи и открива нови въпроси за условията на живот извън Земята.

Геологията на Миранда – загадъчна и вълнуваща

През 1986 г. космическият кораб „Вояджър 2“ на НАСА заснема Миранда и разкрива уникален пейзаж. Луната изглежда като „съшита“ от различни геологични елементи – дълбоки каньони, високи скали и характерни трапецовидни зони, наречени „корони“.

Уран и неговите особености

Уран е интересна планета в Слънчевата система. Тя се върти настрани, а това води до екстремни сезони, при които полюсите получават 42 години светлина, последвани от 42 години тъмнина. Атмосферата му съдържа ледени материали като вода, амоняк и метан, които му придават синьо-зеления цвят. Уран има и 27 луни, включително Миранда, която е обект на настоящото изследване.

Океан под ледената кора на Миранда

Учени като Калеб Стром и Алекс Патхоф се обединяват с Нордхайм за детайлно изследване на Миранда, като преглеждат стари изображения от „Вояджър 2“ и създават компютърни модели на структурата ѝ. Резултатите сочат, че преди 100 до 500 милиона години, Миранда е имала океан под кора с дебелина около 19 мили.

Приливни сили и запазване на топлината в океана

Гравитационното взаимодействие между Миранда и съседните ѝ луни около Уран генерира приливни сили, които задържат океана топъл и течен въпреки далечината от Слънцето. Орбиталният резонанс предизвиква вътрешно триене и генерира топлина, която създава условия за течен океан.

Живот на Миранда – дали е възможен?

Въпреки че е рано за окончателни заключения, възможността Миранда да поддържа живот е интригуваща. Според екипа, вътрешността на Миранда може би не е напълно замръзнала, което увеличава шансовете за наличието на океан. Подобно на откритията за Енцелад, луната на Сатурн, където през 2004 г. бяха засечени гейзери с водни пари, Миранда също може да се превърне в цел на бъдещи мисии за откриване на извънземен живот.

Възможности за бъдещи мисии до Уран

Според Нордхайм нови мисии до Уран са необходими, за да се проучат по-подробно Миранда и останалите луни на планетата. Макар да разполагаме с изображения от „Вояджър 2“, съвременната наука е способна на много повече. Новите изследвания биха разкрили неизследвани тайни и потенциално биха потвърдили хипотезата за океан на Миранда.

Миранда може би крие океан под повърхността си и възможността този океан да поддържа живот е впечатляваща. Въпреки малките си размери и отдалеченост, луната на Уран предизвиква научната общност да преразгледа представите си за обитаемите места в Слънчевата система.

източник: meteobalkans.com

Сподели:

Още от Развлечение

Smokie пристига у нас за два концерта

Спектаклите са част от турнето “Legendary Smokie - 50 Years of Music Tour” 2025

Ето къде ще бъде новият парк на Дисниленд

Досегашните паркове са във Флорида, Токио, Париж, Хонконг и Шанхай

Изкуствен интелект ще ни търси подходящи заглавия в Netflix

Чатбота в момента е в период на бета-тестване