21 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Мит или медицински факт е пролетната умора

Мит или медицински факт е пролетната умора

Какво причинява пролетната умора?

Слънцето се показва, денят става по-дълъг, дърветата цъфтят… и въпреки това на теб ти се иска да се завиеш с одеяло и да спиш до юни. Познато? Добре дошъл/а в сезона на пролетната умора.

Но какво всъщност стои зад това усещане? Мит ли е или медицински факт? И можем ли изобщо да се борим с него, без да изпием 14 кафета и да се облеем с етерични масла?

Пролетната умора не е официална диагноза, но е реален феномен, който много хора изпитват. Причините са комплексни и включват:

Хормонални промени

След зимата нивата на мелатонин (хормонът на съня) все още са високи, а тези на серотонин (хормонът на доброто настроение) все още се стабилизират. Това води до усещане за умора, сънливост и леко влошено настроение.

Температурни колебания

През март и април времето буквално се държи като непредсказуем тинейджър –топло, студено, вятър, слънце, дъжд. Организмът се опитва да се адаптира към тези промени и понякога просто… се изтощава.

 Зимни навици, пролетна реалност

След месеци с по-малко движение, по-тежка храна и малко слънце, пролетта ни заварва с празни батерии. Изведнъж очакваме от себе си енергия, мотивация и ентусиазъм, а реалността е друга.

Пролетната умора не е болест, но е реално усещане – нормален отговор на тялото към сезонния преход. Добрата новина? Отминава. А още по-добрата: можеш да ѝ помогнеш с няколко малки промени.

Сподели:

Още от Здраве

Как да влезем бързо във форма след Великденските трапези

Добрата новина е, че тялото бързо ще се адаптира

Мит или медицински факт е пролетната умора

Какво причинява пролетната умора?

Тези неща увеличават риска от здравословни проблеми

Вижте какво трябва да почистваме редовно, за да намалим риска от проблеми