
Как изобщо знаем нейната възраст?
Земята се е образувала преди около 4,54 милиарда години, около 10 милиона години след раждането на Слънчевата система. След като гигантски облак от газ се срутил, за да направи слънцето, парчета от този облак останали, за да направят планети.
„Обичам да мисля за ранните слънчеви системи като за пица“, каза Марк Попинчалк , астроном от Американския музей по естествена история и Нюйоркския университет. „Ако газовият облак, от който се образува звездата, е топка тесто, той може да започне като петно, но ще има някакво първоначално въртене. Звездата ще се формира от 99% от това „тесто“, но останалото все още има това въртене — и ако му се даде достатъчно време, ще се изравни като пица около звездата. От този 1% от „тестото“ се образуват всички планети."
Бебето Земя обаче не приличало на буйния, зелен свят, който познаваме днес. Точно когато се е формирал, той все още е бил разтопен от сблъсъците, които са го създали. По-тежките частици, като желязо, потънали, за да направят ядрото на нашата планета, а по-леките елементи избухнали на повърхността. В крайна сметка това довело до слоеста Земя с ядро, мантия и кора.
След като слънчевата система се успокоила и по-малко астероиди се удряли в Земята, океаните се образували и животът се появил почти веднага. „Докато хората не са могли да съществуват през голяма част от историята на Земята, клетъчният живот има непрекъсната поредица от около 3,5 милиарда години“, каза Попинчалк. (Нови изследвания показват, че този брой може дори да е по-голям, преди 4,2 милиарда години!)
Дължим познанията си за тази времева линия на буквалната основа, на която стоим. Скалите са ключът към определянето на възрастта на Земята и каква е била тя в миналото. С процес, известен като радиометрично датиране, учените могат да използват количествата различни радиоактивни елементи, за да определят колко стара е една скала. Земните скали обаче могат да бъдат трудни, защото „Земята е активно, оживено място“, каза Попинчалк. „Вулкани, изветряне и геоложки процеси означават, че е трудно да се намерят скали от времето, когато се е формирала Земята.“
Луната обаче се е образувала от сблъсък с нашата планета в начален стадий и няма досадна тектоника на плочите като Земята. Проби от лунни камъни от епохата на Аполо помогнаха да се прецизира оценката за възрастта на нашата планета, а нови проби от мисии като Chang'e 5 допринасят за нашето разбиране за историята на Луната.
За близките планети като Марс можем да изпратим марсоход, който да вземе камъни и да ги анализира, за да определи възрастта им. Но как да определим възрастта на планетите около други звезди, които са твърде далеч, за да пътуваме до тях?
„Най-добрият начин да научите за планетите около други звезди всъщност е просто да изучавате самата звезда“, каза Попинчалк. „Аз съм специалист в отгатването на възрастта на една звезда, като гледам колко бързо се върти. Младите звезди се въртят бързо; старите звезди се въртят бавно. Ако мога да измеря скоростта на въртене на звезда, която е домакин на планета, мога да преценя възрастта на звезда и използвайте подобен номер за планетата."
Докато откриваме и характеризираме нови светове извън нашата слънчева система, ние научаваме повече за подробностите за това как се формират планетите, което ще ни помогне да разберем още по-добре историята на собствената си планета.
източник: meteobalkans.com
Още от Развлечение
Smokie пристига у нас за два концерта
Спектаклите са част от турнето “Legendary Smokie - 50 Years of Music Tour” 2025
Ето къде ще бъде новият парк на Дисниленд
Досегашните паркове са във Флорида, Токио, Париж, Хонконг и Шанхай
Изкуствен интелект ще ни търси подходящи заглавия в Netflix
Чатбота в момента е в период на бета-тестване