
Църквата ще продължи да функционира, въпреки строителните работи
Започва обстойна реставрация на емблематичната църква „Света София“ в Истанбул, с фокус върху възстановяването и укрепването на нейния купол. Проектът, ръководен от екип от експерти, се очертава като един от най-значимите ремонти в 1486-годишната история на архитектурния паметник.
Въпреки строителните дейности, храмът ще остане достъпен за посетители.
Света София, която е сред най-посещаваните туристически обекти в Турция, представлява едновременно културно наследство и действащ молитвен дом за мюсюлманите. Въпреки това, състоянието на конструкцията крие потенциални рискове за многобройните ѝ посетители, което налага спешни укрепителни мерки.
„Храмът е претърпявал големи щети, причинени от природни бедствия. Също така е преминавал през няколко обновителни процеса по време на Византийския и Османския период. Разбира се не сме добре запознати с много от тях. Дали те са били изпълнени добре или не. Но тъй като тя ще бъде реконструирана по най-добрия и цялостен начин с технологиите и методите, които се използват в момента в съвременната епоха, този ремонт вероятно отваря важна страница за „Света София”, заяви пред NOVA историкът на византийско изкуство Асну Ялчин.
След симулации на силно земетресение, в огромната постройка са открити множество слаби структурни точки. Това би било проблем, тъй като Турция е страна, пресечена от разломни линии. Истинските структурни проблеми, обаче ще станат по-явни, когато бъде вдигнат оловният купол, не помръдван от векове.
„Всяка стъпка от реставрацията ще е трудна. Отдавна участвам в този проект. Това наистина е структура, пълна с изненади, защото понякога нещата се развиват по начин, който не очакваме. Това е много трудна структура. Затова няма да е лесно, но ние се опитваме да го направим по най-добрия възможен начин, стремим се към това”, казва още историкът.
Света София е най-голямата катедрала в света в продължение на 900 години, до превземането ѝ от султан Мехмет Завоевателя през 1453 година. След това в продължение на още близо 500 години е една от най-изтъкнатите джамии в исляма. С раждането на турската република сградата става музей, а от 2020 година отново е действаща джамия.
„Все още не знаем каква структура ще има куполът след като е преживял векове на земетресения и множество ремонти. След като бъде отстранен, ще определим какви интервенции са нужни за да предотвратим опасността при земетресения. Това ще ни позволи да направим възможно най-добрата промяна върху конструкцията”, посочва професорът по архитектура Хасан Фират Дикер.
Очаква се „Света София” да продължи да приема туристи и поклонници по време на процеса на реставрацията. Експертите не посочиха и точна дата за приключване на ремонта на купола, като се имат предвид възможните пречки, дължащи се на метеорологичните условия и непредвидените допълнителни нужди на конструкцията.
източник: vesti.bg
Най - четени
Последни
70 години без гения Алберт Айнщайн
- 18 април, 2025
Поздравителен адрес от кмета на община Сатовча
- 18 април, 2025
Още от Балкани
Земетресение разтърси Вранча
Епицентърът е на 250 км от Русе
Сърбия вече има ново правителство
Джуро Мацут ще оглави новия кабинет
Начало на ремонта на храм "Света София"
Църквата ще продължи да функционира, въпреки строителните работи