12 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Напрежение между ЕС и гигантите Apple и Google

Напрежение между ЕС и гигантите Apple и Google

Съюзът постави нови изисквания пред двете платформи

Apple и Google реагираха остро на новите изисквания на Европейския съюз, които им бяха наложени чрез Европейската комисия (ЕК). Двата ИТ гиганта получиха задължения да отворят платформите си още повече за конкурентни услуги и компании, което според тях създава рискове за сигурността и иновациите.

Изискванията са по силата на Закона за цифровите пазари. Специално за Apple, EK въвежда конкретни задължения операционната система iOS да бъде отворена за по-лесна връзка с устройства на конкуренти. Това ще даде достъп на външни компании до системите за известия, на iOS, стрийминг на данни и др.

За целта устройства на външни производители, например смарт часовник, ще имат връзка с досега затворени компоненти на iOS, които бяха достъпни само за одобрени от Apple продукти - най-често само собствените ѝ. Освен това iOS ще трябва да дава автоматичен достъп до информация за WiFi мрежите и връзките си и др.

И много важно - всички услуги и функции за взаимосъвместимост, а те ще са много, трябва да са достъпни безплатно за компаниите, които искат да ги използват. Apple е задължена и да направи и предостави нужните софтуерни инструменти за осъществяване на достъпа и свързаността. Пробните версии трябва да са готови до края на тази година, а пълната поддръжка да стане факт догодина.

За Google ситуацията е по-сложна. ЕК смята, че търсачката и Play Store нарушават Закона за цифровите пазари. За търсачката, ЕК смята, че Google третира услугите си с по-благоприятни условия и резултати спрямо конкурентите. А за Google Play Store - ЕК е на мнение, че законът е нарушен, като не се дава на разработчиците свободно да пренасочват клиентите към други канали, които не са контролирани от Google. ЕК смята, че предприетите от Google мерки за намаляване на тези негативни ефекти, не са достатъчни и не дават нужния резултат.

Apple и Google очаквано не приемат твърденията. Двете компании публикуваха отделни и самостоятелни реакции, но тонът им е сходен.

Според Apple решението "забавя способностите на Apple да иновира за потребителите в Европа, кара компанията насила да предаде новите си услуги безплатно на други фирми, които не трябва да играят по същите правила". Според Apple "това е лошо за нашите продукти и европейските ни потребители". Компанията казва, че ще продължи да работи с ЕК, за да "ѝ помогне да разбере нашите притеснения". ИТ гигантът предупреждава, че всичко това ще застраши и сигурността на потребителите.

Google пък коментира, че исканията на ЕК "ще попречат на иновациите, ще затруднят хората да откриват информацията, която търсят и ще намали трафика към европейския бизнес". ИТ гигантът също се притеснява, че исканите промени ще затруднят защитата на европейските потребители от зловреден софтуер и приложения. Google смята, че ЕК "практически ни кара да избираме между затворен модел или несигурен".

Двете компании сега ще могат да изпратят официални отговори до ЕК и да предложат мерки за решаване на ситуацията. ЕК ще може да реши дали да ги приеме и да им даде шанс или ще премине към глоби.

източник: vesti.bg

Сподели:

Още от Бизнес

САЩ отново увеличиха митата за китайски стоки

Повечето икономисти прогнозират общ негативен ефект върху световната икономика

Prada купува Versace за малко над 1 млрд. евро

Prada обяви, че е постигнала споразумение за придобиването на Versace

Огромен спад на търговията между САЩ и Китай

Двете страни въвеждат взаимни мита една срещу друга