Намериха при разкопки мраморна плоча с образи на цяло семейство
Археолозите от Хераклея Синтика показаха как са изглеждали хераклейците през II век. На мраморна плоча с портрети от втората половина на столетието е изобразено цяло семейство.
Днешната находка от спасителните разкопки под ръководството на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) в Западния некропол на Хераклея Синтика съдържа и надпис на старогръцки, разчетен от гл. ас. д-р Николай Шаранков (СУ "Св. Кл. Охридски"): ".....е направи за собствения си съпруг, за децата и за себе си приживе", съобщават от Archaeologia Bulgarica.
Липсва последното парче с името на жената, от което е останала само последната буква - плочата е открита на части, преупотребена за по-късно погребение.
Този тип паметници е разпространен в района на Средна Струма и показва запазването на местната тракийска традиция. Гръцката не включва портретни изображения, ако има фигури, то те са в сюжет тип "погребално угощение", коментира проф. Вагалински.
източник: БГНЕС

Още от България
В Банско стартира един от най-големите фестивали за дигитални номади в света
До 30 юни програмата предлага лекции, работилници, нетуъркинг събития, споделени вечери
ТД "Пирин" – Разлог отбеляза 100 години дух, традиции и любов към планината
Кметът връчи юбилеен плакет на председателя Васил Михайлов
Рилски спортист с нови успехи в детско-юношеския баскетбол
Купа на България за момчетата до 14 години и бронзови медали за юношите до 16 години