Община Бобов дол ще копае нови кладенци заради проблеми с водата
- 30 юли, 2025
Най-тежко е положението за с.Новоселяне, което от десетина дни е на воден режим
Община Бобов дол чака разрешително от "Басейнова дирекция" и започва изкопаването на два нови кладенеца, за да реши проблемите с питейната вода, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Най-тежко е положението за с.Новоселяне, което от десетина дни е на воден режим.
Единият кладенец ще е в местността "Умната" в Новоселяне. Той ще е с дълбочина 120 м и PVC филтри. В радиус от 1000 метра до проектния кладенец има изградени други съоръжения с издадени разрешителни от "Байсенова дирекция", което също ще се използва за решаване на лошата ситуация с водата в селото.
Вторият кладенец е предвиден до градския стадион "Николай Кръстев Шулц". Той ще е с дълбочина от 80 м. Същевременно от "Кюстендилска вода" имат разработка да се ползва водата от изграден шахтов кладенец в село Коркина. При направения химичен анализ се оказва, че водата е с добри показатели. Иска се разрешение за водовземане на дневни количества от 16,285 куб. м, общо годишно 6 000 куб.м. Посоченият максимален дебит на черпене е 0,7 л/сек. Вода от водоизточника ще може да се черпи до водно ниво до 2,26 м.
"В града няма проблем, в селата са повече проблемите, защото не достига водата и от авариите, които стават", коментира кметът Елза Величкова.
Източник: БНР

Още от България
Беласица започва подготовка за новия сезон
Отборът ще проведе първа тренировка и ще представи състава си пред феновете
Пъстри носии, фолклорни ритми и стотици участници на XV издание на "На армане с тъпане"
Празничната програма започва на 26 юни (петък) от 19:00 часа с концерт на Държавен фолклорен ансамбъл "Филип Кутев"
Край на проекта "Исторически парк"
Комплексът край село Неофит Рилски беше открит през 2019 г.