Очаква се област Кюстендил да обяви частично бедствено положение
- 11 април, 2025
Причината - екстремно ниските температури, които напълно унищожиха тазгодишната черешова реколта
До часове се очаква област Кюстендил официално да обяви частично бедствено положение. Това решение беше взето на днешната среща между производители и ръководството на Областната служба по земеделие, която беше организирана от кмета на Кюстендил. С обявяването на бедствено положение земеделците ще бъдат улеснени при получаването на адекватни компенсации за пораженията.
Директорът на Областна дирекция „Земеделие“ – Кюстендил Йордан Домозетов обясни, че заявлението за обезщетения се подава по образец в общинската служба. Той подчерта, че ще бъде създадена организация процедурата да бъде максимално улеснена и бърза.
"Комисията ще обследва посевите и ще издаде протокола. Ако поражението е на 100% - в протокола ще бъде отбелязано, че има 100 процента пропаднали площи", подчерта той.
Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов беше категоричен, че обявяването на частично бедствено положение, ще даде възможност земеделците да се възползват от всички обезщетения.
"Надявам се да има помощ от държавата. Щетите са тотални по всички овощки. Няма никакви доходи, а работата и разходите продължават", обясни Любомир Димитров, производител.
Източник: Дарик

Още от България
117 години от рождението на Димитър Димов отбелязаха в Дупница
Днес паметната му плоча е на мястото, където се е намирала семейната къща
Връчиха дипломите на зрелостниците в Сатовча
Абитуриентите получиха своето заслужено признание и поеха към новите предизвикателства
Камион премина през мантинела и навлезе в насрещното движение на АМ "Струма" /видео/
Все още не са ясни причините за инцидента