Патриарх Даниил освети новия Център за образование в с. Белчин
- 15 октомври, 2025
Духовният водач отправи послание за добротворство и единство
На Петковден, празника на преподобна Петка – покровителка на село Белчин, Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи Патриаршеска света литургия в храма „Св. Петка“.
След богослужението патриархът освети новооткрития Център за образователни дейности „Белчинско училище“, изграден в реставрираната сграда на старото училище – паметник на културата, обновен благодарение на семейството Пешови.
На събитието присъства и кметът на Община Самоков инж. Ангел Джоргов, който подари икона на св. Симеон Самоковски с благопожелание за духовна закрила.
В словото си патриарх Даниил изрази благодарност и подчерта:
„Ако във всяко село има хора с отдаденост и добротворство като г-н Пешов, всички български села ще бъдат живи и прекрасни.“
Празникът завърши с празнична програма с участието на децата от Детска вокална група „Белчинче“ с ръководител Даниела Георгиева.

Още от България
PIRIN RUN 2026 събра елита на планинското бягане в Банско
Състезателите премериха сили по 13-километровото трасе с близо 1920 метра положителна денивелация
Безплатна лятна занималня за деца в Сандански
Заниманията ще се провеждат два пъти седмично през юли в Младежкия център
Беласица започва подготовка за новия сезон
Отборът ще проведе първа тренировка и ще представи състава си пред феновете