
Ще бъде свикана пресконференция посветена на назряващия проблем
Пчеларите у нас отчитат до 80-90% смъртност на пчели в някои региони, което създава сериозни рискове не само за сектора, но и за продоволствената сигурност, биоразнообразието и опрашването на културите. Проблемът е с национален мащаб и изисква спешна и координирана реакция, алармираха от Сдружение „За достъпна и качествена храна“. По този повод от пчеларския бранш са организирали пресконференция, посветена на тревожно високата смъртност при пчелите в България.
Фокус на пресконференцията ще бъде и взаимовръзката между устойчивото земеделие, здравето на опрашителите и правото на достъп до чиста, местна и питателна храна. Сред участниците се очаква да бъдат: Михаил Михайлов – председател на Обединения български пчеларски съюз, доц. Юлиян Станчев – председател на Областния пчеларски съюз в Плевен, д-р Ангел Мавровски – бивш зам.-изпълнителен директор на БАБХ, както и други експерти и представители на сектора.
"Токсичният хербицид глифозат е един от най-често използваните препарати за растителна защита. Растенията се пръскат напролет, есента се пръскат стърнища с цъфтяща растителност, а чрез прашеца и нектара гликозатът попада в пчелното семейство", заяви доц. Юлиян Станчев - пчелар, председател на УС на Областен пчеларски съюз - Плевен, член на УС на сдружение "Обединен български пчеларски съюз".
При 80% от произведения български пчелен мед е установен гликозат, който причинява хронична токсичност на пчелите. Те не умират веднага, а постепенно. От водата също попада гликозат при пчелите, стопаните пръскат слънчогледа например с подобно нещо. След дъжд пият вода с гликозат, който попада в подпочвените води. 181 000 души са заболели от рак на кръвта заради гликозат в световен мащаб, посочи той.
"В България годишно заболяват до 1000-1400 души от рак на кръвта, което се дължи на гликозат. У нас има големи търговски вериги също, в които се продават например млечни продукти, които съдържат гликозат", добави Станчев.
"Вароатозата е друга паразитна болест по пчелните семейства, причиняваща големи стопански загуби на пчеларството в целия свят. На трето място хранителната диета за пчелите също е смъртоносна. В някои села не се отглежда слънчоглед дори и там няма вече пчелни семейства", подчерта пчеларят.
източник: dariknews.bg
Най - четени
Последни
Гърция с мерки срещу демографската криза
- 13 май, 2025
44 години от атентата срещу папа Йоан Павел II
- 13 май, 2025
Още от България
14 май ще бъде неучебен в София
Причината е предстоящата стачка на градския транспорт
БНБ обяви данните за кредитите и депозитите на домакинствата
В края на първото тримесечие на тази година броят на депозитите на домакинствата е 8.9 млн. лева
Пчеларският бранш алармира за висока смъртност при пчелите
Ще бъде свикана пресконференция посветена на назряващия проблем