Полета ѝ се счита за значителен технологичен и политически успех
На 16 юни 1963 г. съветската космонавтка Валентина Терешкова влиза в историята като първата жена, излетяла в Космоса. С полета на борда на космическия кораб „Восток 6“, Терешкова прекарва почти три денонощия в орбита около Земята – общо 71 часа и 50 минути, като извършва 48 обиколки около планетата.
Терешкова е избрана сред над 400 кандидатки за участие в историческата мисия. По това време тя е на 26 години и работи като текстилен работник и парашутист-любител. Изстрелването е част от съветската космическа програма и има за цел да демонстрира възможностите на СССР в надпреварата за Космоса.
Полета ѝ се счита за значителен технологичен и политически успех. Терешкова не само става символ на равноправието в науката и технологиите, но и вдъхновява поколения жени по света да се насочат към науката, авиацията и изследванията на Космоса.
След завръщането си Валентина Терешкова получава званието Герой на Съветския съюз. До днес тя остава единствената жена, осъществила самостоятелен космически полет без екипаж от други астронавти.
Историческият ѝ подвиг е неразделна част от летописите на човешките постижения в Космоса и продължава да бъде повод за гордост и вдъхновение.

Още от Развлечение
Легендата Крис Айзък пее за първи път пред българска публика
Четири дни преди да навърши 70 г., Крис Айзък готви букет от най-красивите си и чувствени песни – за първи път пред българска публика
Отбелязваме Деня на българския фолклор
Празникът вдъхновен от идея на ансамбъл "Чинари"
21 юни - Международен ден на йогата
За ползите от йогата за цялостното здраве и благополучие