
Амбициозни цели за устойчиво бъдеще
На Конференцията на ООН за изменението на климата (COP29) в Баку беше направена решителна крачка към справяне с климатичните промени чрез утвърждаване на ядрената енергия като основен инструмент за постигане на глобалните цели. Шест нови държави – Казахстан, Косово, Турция, Ел Салвадор, Кения и Нигерия – се присъединиха към инициативата за утрояване на глобалния капацитет за ядрена енергия до 2050 г., с което броят на страните, подкрепящи този амбициозен план, достигна 31. България е сред първите държави, подписали декларацията още при нейното създаване.
Ядрената енергия – решение за ограничаване на затоплянето
Според Световната ядрена асоциация, ядрената енергия играе централна роля в ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, както е заложено в Парижкото споразумение. През 2023 г. ядрената енергия е предотвратила емисии на въглероден диоксид в размер на 2,1 милиарда тона – повече от годишните емисии на всяка страна, с изключение на Китай, САЩ и Индия.
„Ядрената енергия предоставя устойчиво и ефективно решение за намаляване на въглеродния отпечатък, като същевременно гарантира стабилни енергийни доставки,“ заяви д-р Сама Билбао Леон, генерален директор на Световната ядрена асоциация. Тя акцентира върху необходимостта от дългосрочни инвестиции, които да осигурят енергийна сигурност и стабилност в променящия се глобален климатичен контекст.
Амбициозни цели за устойчиво бъдеще
Декларацията за утрояване на глобалния капацитет на ядрената енергия стартира на COP28 в ОАЕ и предвижда до 2050 г. ядрената енергия да заеме водещо място в прехода към нисковъглеродна икономика. С нови 64 реактора, които се строят в момента, и нарастващ интерес от над 20 държави като Гана, Полша и Филипините, ядрената индустрия бележи значителен напредък.
В документа се акцентира и върху ролята на иновациите, включително малките модулни реактори (SMR), които са ефективно решение за намаляване на емисиите и посрещане на нарастващото търсене на чиста енергия.
Климатичната криза изисква радикални действия
Подкрепата за ядрената енергия като инструмент за справяне с климатичната криза расте, тъй като тя осигурява възможност за мащабно намаляване на емисиите без компромис с енергийните нужди. С всяка нова държава, присъединяваща се към инициативата, перспективите за устойчиво бъдеще стават все по-реални.
Ядрената енергия е не просто технологично решение, а стратегическа необходимост в борбата с климатичните промени. Увеличаването на капацитета й не само ще допринесе за ограничаване на глобалното затопляне, но и ще постави основите на стабилна и чиста енергийна система за поколения напред.
източник: meteobalkans.com
Най - четени
Последни
Как да спестяваме повече от средствата си
- 20 април, 2025
Очаква се засилен трафик по пътищата в понеделник
- 20 април, 2025
Още от Бизнес
Нова защитна функция на устройствата с Android
Конкурентите от Apple наскоро въведоха подобна функция
Дъжравата отпуска още компенсации заради скъпия ток
Правителството увеличава бюджета за помощ към бизнеса заради скъпия ток през зимата
Windows 10 с нова досадна грешка
Какви са съветите на Майкрософт за борба с бъга