Якоруда ще отбележи Гергьовден с традиционния обичай "Топене на белези"
- 1 май, 2026
Гост- изпълнител ще бъде ансамбълът на НЧ "Георги Тодоров1885" - гр. Белица
Община Якоруда кани жители и гости да се включат в празничната програма, посветена на Гергьовден и съхранения местен обичай „Топене на белези“. Събитията ще се проведат на 5 и 6 май на централния градски площад.
Празничната програма започва на 5 май от 18:00 часа с тържествен водосвет за здраве и благоденствие, последван от приветствие на кмета на общината. В рамките на вечерта ще бъде пресъздаден ритуалът „Топене на белези“, включващ събиране на цветя и поставянето им в котли под съпровода на обредни песни. Предвидена е и фолклорна програма с участието на ансамбъл за народни песни и танци от Белица, както и изпълнения на народния певец Янко Неделчев.
На 6 май от 19:00 часа ще се състои „Изваждане на белезите“ – традиционен обред с гадания за здраве и женитба, съпътстван от празничен концерт. В музикалната програма ще се включи оркестър „Мерак“ от Банско.
Събитието цели да съхрани и популяризира местните традиции, като същевременно събере общността в празнична атмосфера. Кметът на община Якоруда отправя покана към всички да се включат и заедно да отбележат един от най-тачените пролетни празници.

Още от България
В Банско стартира един от най-големите фестивали за дигитални номади в света
До 30 юни програмата предлага лекции, работилници, нетуъркинг събития, споделени вечери
ТД "Пирин" – Разлог отбеляза 100 години дух, традиции и любов към планината
Кметът връчи юбилеен плакет на председателя Васил Михайлов
Рилски спортист с нови успехи в детско-юношеския баскетбол
Купа на България за момчетата до 14 години и бронзови медали за юношите до 16 години