С пъстро шествие започна Осмият национален фолклорен фестивал в Баня
- 30 август, 2025
Жители и гости на селото се потопиха в магията на българските традиции
С празнично шествие по централните улици на Баня бе даден старт на Осмия национален фолклорен фестивал „Свири ми се, пее ми се, оро ми се игра“. В пъстрото дефиле участваха самодейните състави към НЧ „Просвета – 1908“, гостуващи ансамбли, както и десетки жители и гости на селото.
На откриването кметът на Община Разлог инж. Красимир Герчев поздрави присъстващите и пожела успех на участниците, подчертавайки значимостта на съхраняването на българския дух и традиции. Кметът на Баня Николай Ушев също отправи приветствие и изрази благодарност към общината за оказаната подкрепа. Сред официалните гости бяха представители на ръководството на Община Разлог и приятели на фестивала.
Фестивалната програма започна с изпълнението на групата от село Голяновци, след което на сцената се представиха състави от Разлог и селата Елешница, Бачево, Годлево и Добърско.
Кулминацията на първата вечер бе спектакълът „Везмо от старини“, създаден по идея на майстора на ръчната бродерия Любомира Калчева и представен от самодейците на НЧ „Просвета – 1908“. В постановката оживяха женските ръце – сръчни, вдъхновени и съхраняващи паметта чрез шевици, музика и танц.
Жители и гости на Баня се насладиха на изкуство, което превръща българската традиция в жива памет и мост между миналото и вечността.
Най - четени
Последни
Страхил Гювийски гостува в Сапарева баня
- 22 юни, 2026
Отбелязваме Деня на българския фолклор
- 22 юни, 2026

Още от България
Страхил Гювийски гостува в Сапарева баня
Писателят и изследовател на Рила разказа истории от планината
PIRIN RUN 2026 събра елита на планинското бягане в Банско
Състезателите премериха сили по 13-километровото трасе с близо 1920 метра положителна денивелация
Безплатна лятна занималня за деца в Сандански
Заниманията ще се провеждат два пъти седмично през юли в Младежкия център