Тържествено шествие до паметника „Кръста“ – символ на Освобождението на града
В памет на героите самоковци от всички поколения се събраха на пл. „Захарий Зограф“ и преминаха в тържествено шествие до паметника „Кръста“ – символ на Освобождението на града.

Подзвуците на Представителния духов оркестър на Сухопътните войски, всички в града отдадоха заслужена почит на самоковските опълченци, и войните, предвождани от генералите Веляминов, Радзишевски и Черявин, освободили Самоков на 30 декември 1877 г.

В словото си кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов подчерта значението на историческата памет и се обърна към младите хора, като заяви: „Вие сте надеждата и бъдещето ни… Ваш дълг е да пазите историята жива – не само в уроците и книгите, но и в сърцата си.“

Още от България
Страхил Гювийски гостува в Сапарева баня
Писателят и изследовател на Рила разказа истории от планината
PIRIN RUN 2026 събра елита на планинското бягане в Банско
Състезателите премериха сили по 13-километровото трасе с близо 1920 метра положителна денивелация
Безплатна лятна занималня за деца в Сандански
Заниманията ще се провеждат два пъти седмично през юли в Младежкия център