С възпоменателна церемония Самоков отбеляза 153 години от гибелта на Васил Левски – символ на саможертва, морална чистота и безрезервна отдаденост на българската свобода.
Пред паметника на Апостола бе отслужена заупокойна панихида от архиерейския наместник иконом Михаил в съслужение със самоковски духовници. Възпоменанието събра представители на общинската администрация, Общински съвет – Самоков, институции, училища и граждани.
В словото си кметът на общината Ангел Джоргов подчерта, че Левски е „нравственият компас на българската нация“ – мярката, по която и днес трябва да се измерват решенията и постъпките на обществото.
По думите му, повече от век и половина след гибелта на Апостола неговият завет за единство, достойнство и отговорност звучи с още по-голяма сила, напомняйки, че свободата е ежедневен избор и отговорност.
С едноминутно мълчание и поднасяне на венци и цветя присъстващите сведоха глави в знак на признателност към безсмъртния подвиг на Апостола.
източник: община Самоков

Още от България
В Банско стартира един от най-големите фестивали за дигитални номади в света
До 30 юни програмата предлага лекции, работилници, нетуъркинг събития, споделени вечери
ТД "Пирин" – Разлог отбеляза 100 години дух, традиции и любов към планината
Кметът връчи юбилеен плакет на председателя Васил Михайлов
Рилски спортист с нови успехи в детско-юношеския баскетбол
Купа на България за момчетата до 14 години и бронзови медали за юношите до 16 години