12 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Сръбските депутати отхвърлиха предложената забрана на добива на литий и бор

Сръбските депутати отхвърлиха предложената забрана на добива на литий и бор

Предложението дойде от 86 депутати от опозицията.

Сръбският парламент отказа в четвъртък да приеме промени в Закона за минното дело и геоложките изследвания, за да забрани проучването на литий и бор. При гласуването 128 народни представители гласуваха "против" и 84 "за". Двама народни представители не гласуваха.

Парламентът в понеделник започна обсъждане на проекта. По време на разгорещена дискусия опозицията заяви, че предложената литиева мина в западната долина Джадар, ръководена от минния гигант Rio Tinto, ще навреди на околната среда.

Освен това се припомня, че правителството е заявило преди последните избори, че се е отказало от проекта за литий, а след това, след като спечели изборите, го е продължило.

Даниела Несторович, един от опозиционните депутати, който предложи промените, каза, че добивът трябва да бъде забранен завинаги, не до следващото правителство, а за поколения.

„От нас зависи да оставим чиста вода, въздух и земя за нашите деца и наистина за всички наши деца, което им е гарантирано от конституцията, и ако дойде този момент, нека променят закона“, каза Несторович .

Но министърът на минното дело и енергетиката Дубравка Джедович Ханданович, която присъства на дискусията, каза, че ако законът бъде приет, Сърбия ще стане първата държава в света, която забранява проучването на литий и бор.

„Сърбия има огромен потенциал да допринесе за енергийния преход – нашите природни ресурси, нашата стратегическа позиция ще бъде от ключова полза за нашата страна с прилагането на най-високите стандарти“, Джедович каза Ханданович.

Тя повтори, че проектът Джадар ще бъде реализиран само ако се докаже, че няма да има негативни последици за околната среда.

Rio Sava Exploration, сръбският клон на Rio Tinto, поиска от Министерството на опазването на околната среда на 17 септември да определи обхвата на проучването за оценка на въздействието върху околната среда, което трябва да бъде направено.

След решението на министерството, то ще трябва да подготви проучването за проекта за долината Ядар, който предизвика масови протести в Сърбия заради опасения от екологични щети.

Планираната литиева мина е тлеещ проблем в Сърбия от години. Той навлезе в нова фаза през последните месеци, след като държавни служители открито обмисляха връщане към него, въпреки обещанието от 2022 г. да го отменят.

Разследване на BIRN, публикувано през февруари 2023 г., показа, че Rio Tinto е похарчила най-малко 1,2 милиона евро за закупуване на земя в Сърбия на предложеното място за мината, дори след като проектът беше официално анулиран.

Правителството на Сърбия отложи проекта през януари 2022 г. след месеци на протести. „Всичко е свършено. Всичко приключи“, каза тогавашният премиер Ана Бърнабич. Този ход дойде точно преди изборите през април същата година.

Активистите се страхуват, че проектът ще навреди на водата и земята, докато някои местни жители казват, че се чувстват измамени от мощния мултинационален минен гигант. Те също така твърдят, че финансовите ползи за страната ще бъдат малки и отбелязват, че различните начинания на Rio Tinto по света често са били преследвани от противоречия.

Добивът на литий е химически интензивен процес, който включва изкопаване на огромни количества скала и извличане на тези с литий.

Rio Tinto твърди, че планираната литиева мина в долината Джадар ще бъде сред най-големите в Европа и ще направи компанията един от десетте най-големи производители на литий в света.

Проектът има силна подкрепа от Великобритания, Австралия, САЩ и ЕС. ЕС внася почти целия литий, който използва, но има амбиции да осигури цяла верига за доставки на минерали и материали за батерии, тъй като се очаква търсенето на литий да нарасне 18 пъти до 2030 г. и 60 пъти до 2050 г., главно в резултат на преход към електрически превозни средства, захранвани от литиеви батерии.

снимка: ParlamentSrbija

Сподели:

Още от Балкани

Нова вълна от протести в Турция

Протестите са предимно мирни, но близо 2000 души са задържани

Дни преди Великден в Гърция конфискуваха 11 тона развалено месо

Вече са образувани административни производства

TikTok призна за влияние на изборите в Румъния

Подробен доклан е изпратен на Европейската комисия