20 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Тези полезни храни могат да бъдат и вредни

Тези полезни храни могат да бъдат и вредни

Количеството, което консумираме също е фактор за ефекта, който храните ще имат върху здравето ни

Включването на повече свежи плодове, зеленчуци, ядки и семена в ежедневното меню безспорно е един от основните съвети за по-добро здраве. Но може ли прекомерната употреба на определени храни да ви навреди?

Вижте с кои храни не трябва да прекалявате:

Риба тон

Рибата тон е добър източник на омега-3 мастни киселини и протеини. Въпреки това, поради замърсяването на океана, тя може да съдържа високи нива на токсини, включително метилживак, което може да причини забавяне на развитието на децата, проблеми със зрението, липса на координация, увреден слух и др.

Консервираната риба тон обикновено е по-здравословен вариант от големи, пресни парчета риба тон или суши. И не забравяйте да изберете светла, а не бяла консервирана риба тон. Тя съдържа много по-малко живак от другите видове риба тон. Препоръчително е бременните жени и децата да ядат малко или никаква риба тон. Други варианти да включите риба към менюто си включват прясна или консервирана сьомга, скумрия, сардини и пъстърва, които е по-малко вероятно да бъдат замърсени с живак.

Броколи и други кръстоцветни зеленчуци 

Кръстоцветните зеленчуци като броколи, карфиол, брюкселско зеле, къдраво зеле, зеле и бок чой са пълни с хранителни вещества и помагат за предпазване от рак и сърдечни заболявания. Те обаче съдържат и химически съединения, наречени тиоцианати. Когато се консумират в много големи количества, тиоцианатите могат да блокират или ограничат способността на тялото да абсорбира йод. Тялото се нуждае от йод, за да произвежда хормони на щитовидната жлеза, които регулират много функции, включително метаболизъм, растеж и използване на енергия.

Ако нивата на йод са твърде ниски, това може да влоши функцияta на щитовидната жлеза и да доведе до хипотиреоидизъм. Ако имате заболяване на щитовидната жлеза, ограничете приема на кръстоцветни зеленчуци до 2-3 чаши седмично, включително тези, използвани в смутита. Някои хора могат допълнително да намалят риска чрез варене на пара, печене или сотиране на кръстоцветните зеленчуци, за да намалят съединенията, които влияят върху функцията на щитовидната жлеза. 

Източник: Dnes.bg

Сподели:

Още от Здраве

Здравното министерство предлага вписване на ваксините в здравните досиета

Целта на промяната е да бъде улеснен достъпът до информация за извършените имунизации

Ето защо трябва да приемаме достатъчно витамин К

Ниските нива на витамин К са свързани със слаба памет и намален растеж на нови мозъчни клетки

Колко опасно може да бъде ноосенето на обувки в къщи

Какви микроби внасяме с обувките си