България
Благоевград
Разлог
В Регионално депо-Разлог вече функционира Сепарираща инсталация
- 26 март, 2025
Чрез дейността на инсталация се ограничава замърсяването на околната среда
Преди дни стартира експлоатацията на Сепарираща инсталация, разположена на територията на Регионално депо за неопасни отпадъци-Разлог.
В инсталацията се извършва сортиране на битови отпадъци от домакинствата, търговските обекти и административните сгради, намиращи се на територията на общините Разлог, Банско, Белица и Якоруда.
Сепариращата инсталация е с максимален капацитет 98 тона на ден. Състои се от зона за сепариране и балиране, инсталация за стабилизиране на подситова фракция (секция) и закрити складови площи, които се използват за съхранение на отделения материал. Специално обучен персонал разделя отпадъците, спрямо техния вид и особености. Отпадъците, които съдържат оползотворими материали, се предават за рециклиране. Към момента в Сепариращата инсталация са заети 19 работници, сред които машинни оператори, сепаратори и общи работници.
Предимствата, които Сепариращата инсталация за битови отпадъци предоставя са, че благодарение на експлоатацията й се създават условия за екологосъобразно третиране на битовите отпадъци, съобразени с нормативните изисквания.
Освен това, чрез дейността на Сепариращата инсталация се ограничава замърсяването на околната среда, намалява се количеството на депонираните отпадъци и същевременно се спестяват природни ресурси и суровини, които могат да се използват повторно.

Още от България
Общинският съвет в Земен е с нов председател
Антоанета Стефанова е от квотата на ГЕРБ - СДС
"July Мелник" 2026 отново събира любителите на виното и музиката сред лозята
Сред живописните лозови масиви край село Хърсово посетителите ще могат да се насладят на богата програма
5 причини да изберете Банско през лятото – култура, планина и минерална вода
Най-хубавите летни дни се случват естественo