12 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Възможно ли е ураган да пресече Екватора

Възможно ли е ураган да пресече Екватора

Една от най-любопитните хипотези, които често вълнуват както учени

Въпреки че светът ни е пълен с климатични аномалии, едно природно явление упорито остава в рамките на своите географски ограничения – ураганите. Една от най-любопитните хипотези, които често вълнуват както учени, така и любители на екстремното време, е: Какво ще се случи, ако ураган пресече Екватора? Отговорът е едновременно научно категоричен и впечатляващ – ураганът най-вероятно ще отслабне драстично и ще се разпадне.

Кориолисовата сила: Двигателят на ураганите спира на Екватора

Ураганите се формират благодарение на сложна комбинация от атмосферни условия, но най-важният „двигател“ на тяхното въртене е т.нар. Кориолисова сила. Това е ефектът от въртенето на Земята, който отклонява въздушните маси и създава характерната спираловидна форма на циклона. В Северното полукълбо бурите се въртят обратно на часовниковата стрелка, докато в Южното – по часовниковата стрелка.

Но точно на Екватора тази сила е нулева. Без нея ураганът губи своята спираловидна структура, а това води до бързо дестабилизиране. Просто казано, ако ураган достигне Екватора, той губи „посоката си“ и се разпада, защото липсва механизмът, който да поддържа въртенето му. 

Тропическата конвергенция: Мястото, където бурите умират

Освен липсата на Кориолисова сила, около Екватора се намира и т.нар. зона на междутропичната конвергенция – регион с постоянни възходящи въздушни потоци и ниско атмосферно налягане. Въпреки че тази зона е богата на влага и топлина, условията в нея не благоприятстват развитието на добре организирани циклони.

Тук въздушните течения са вертикални, а не хоризонтални, което нарушава симетричната циркулация, необходима за съществуването на ураган. В резултат ураган, който се доближи до Екватора, буквално губи енергията и структурата си, сякаш е попаднал в атмосферен „черна дупка“.

Невъзможната трансформация: Смяна на посоката на въртене

Още един парадокс: ако ураган тръгне да преминава от едното полукълбо в другото, той би трябвало да смени посоката на въртене. Това обаче е практически невъзможно, тъй като цялата му енергийна структура и динамика са изградени спрямо посоката на въртене, наложена от Кориолисовата сила в съответното полукълбо.

Такъв опит за „превключване“ би довел до вътрешен хаос в бурята и до нейния бърз крах. Природата не позволява подобна метаморфоза – не и при урагани, които разчитат на стабилна и симетрична енергийна система. 

Има ли изключения от правилото? Почти не.

В метеорологичната история има единични случаи на тропически циклони, които са се доближили до Екватора – като тайфуна „Ваме“ през 2004 г., който се приближи до около 2° северна ширина. Но дори той не успя да пресече екваториалната линия, а само доказа колко крайна е тази граница за ураганите.

Екваторът – естествената бариера пред ураганите

Светът на бурите е подчинен на строги физични закони, а Екваторът е една от най-мощните природни граници. Ураганите може да са символ на хаоса и разрушението, но дори те не могат да надхвърлят законите на физиката. Екваторът не само разделя света на север и юг, но и играе ролята на невидим щит, който спира дори най-мощните стихии на Земята.

източник: meteobalkans.com

Сподели:

Още от Време

Времето на 12 април 2025г.

В планините ще вали сняг

Времето на 11 април 2025 г.

Облачността отново ще се увеличава

Времето на 9 април 2025 г.

На отделни места ще превали дъжд и сняг