Втората мраморна статуя от Хераклея Синтика се завърна в Петрич
- 4 октомври, 2025
Античната скулптура вече е част от постоянната експозиция на Историческия музей в града
Петрич отново посрещна едно от своите безценни археологически съкровища – втората мраморна статуя, открита през 2024 г. в Големия канал на античния град Хераклея Синтика. Скулптурата, датираща отпреди около 1600 години, вече е върната в Исторически музей – Петрич след продължителен процес на реставрация.
Археолозите откриват статуята обърната по корем в пръстта, в изключително крехко състояние. Тя е монолитна, изработена от един мраморен блок, но с конструктивни повреди, включително отделена глава и дълбок прорез в крака.
Процесът на реставрация и укрепване, продължил осем месеца, е извършен в Националния археологически институт с музей към БАН (НАИМ–БАН). След приключването му, експонатът беше транспортиран обратно в Петрич, за да заеме своето място в постоянната музейна експозиция.
„Изключително сложна логистика. Взехме я, за да се направи най-доброто – реставрация по адекватен и съвременен начин. Това е научно-изследователски и реставраторски проект“, заяви директорът на НАИМ–БАН доц. Христо Попов, като благодари на всички участници в процеса.
Проектът е финансиран чрез програмата ИНФРАМАТ, като стойността на реставрационните дейности надхвърля 50 000 лв.
Кметът на Петрич Димитър Бръчков приветства научния екип и подчерта значението на обекта:
„Хераклея Синтика продължава да провокира интерес – както научен, така и туристически. Благодарение на усилията на проф. Вагалински и неговия екип, интересът към музея и откритите артефакти ще остане висок.“
Ръководителят на археологическите проучвания проф. Людмил Вагалински отбеляза, че Петрич разполага с изключителна колекция от антични статуи – без аналог в България. По думите му, мраморът за двете статуи, открити в Големия канал, е доставен от остров Тасос – факт, доказан от изследванията на проф. Филип Мачев.
„Ако продължим да бъдем отбор, успехите ще продължат“, каза проф. Вагалински и благодари на целия екип.
Според д-р Арина Корзун, специалист по изкуствознание, стиловият анализ сочи, че статуята изобразява млад аристократ, вероятно заемал военна длъжност в Хераклея Синтика.
Екипът изказа благодарност към директора на Исторически музей – Петрич инж. Катя Стоянова за оказаната подкрепа.
Възстановената мраморна статуя, с човешки ръст, вече може да бъде видяна от посетителите в постоянната експозиция на Исторически музей – Петрич.
източник: Община Петрич

Още от България
Рилски спортист с нови успехи в детско-юношеския баскетбол
Купа на България за момчетата до 14 години и бронзови медали за юношите до 16 години
"Непреходна вечност“ превърна Елешница в столица на автентичната носия
Над 145 уникални народни носии от България, Гърция и Северна Македония
Издирваната туристка в Пирин е открита мъртва
В издирването на жената от сутринта се включиха планински спасители от отряда в Банско