През първото тримесечие на 2025 г. реалният БВП на САЩ е спаднал с 0,3% на годишна база, съобщи Бюрото за икономически анализи (BEA) към Министерството на търговията. За сравнение, през последното тримесечие на миналата година реалният БВП нарасна с 2,4%.
„Спадът на реалния БВП през първото тримесечие отразява предимно растежа на вноса, който се изважда при изчисляване на БВП, и намаляването на държавните разходи. Тези промени бяха частично компенсирани от увеличение на инвестициите, потребителските разходи и износа“, отбеляза BEA.
Икономиката на САЩ се е свила за първи път от 2022 г. Средният растеж през предходните две години е бил около 3%, уточнява аг. Bloomberg. Тя свързва увеличението на вноса с това, че предприятията са закупували стоки, преди президентът Доналд Тръмп да въведе мита.
„Ако спадът в търговията е резултат от предварително закупуване от компании на вносни суровини, за да заобиколят тарифите, тогава спадът в търговския баланс ще се обърне през второто тримесечие. Това ще доведе до известен растеж на БВП. Вредната несигурност и по-високите данъци (тарифите са данък върху вноса) обаче ще тласнат растежа на БВП обратно в отрицателна територия до края на тази година“, каза Карл Вайнберг, главен икономист в High Frequency Economics.
„Файненшъл таймс“ отбелязва, че в средата на април МВФ е понижил прогнозата си за растежа на БВП на САЩ до +1,8% тази година, докато прогнозата от януари е включвала растеж от 2,7%.
В началото на април Тръмп обяви, че ще наложи тарифи с различен мащаб на десетки страни по света: от базовите 10% (за повечето) до над 40% за някои страни. Митото върху китайските стоки се оказа най-високо: след няколко вълни на увеличения размерът му достигна 145%. Китай отговори с налагането на мита от 125%. За други страни, които бяха изправени пред по-високи тарифи, Тръмп ги спря за 90 дни, ограничавайки ги до базова ставка от 10%.
Тръмп заяви, че целта на тарифната му политика е да коригира търговските дисбаланси и да насърчи преместването на производството в Съединените щати. Bloomberg отбелязва, че администрацията на Тръмп също разглежда тарифите като средство за стимулиране на икономическия растеж в дългосрочен план чрез съживяване на производството.
източник: fakti.bg
Още от Бизнес
За пръв път от три години: БВП на САЩ се свива
Икономическата война на Тръмп носи негативни последици
По-ниски цени на природния газ през май
С наличните количества се покриват напълно нуждите на битовите потребители, топлофикациите и индустриалните клиенти за месец май
Джеф Безос пуска пикап за 20 хиляди долара на пазара
Превозното средство ще бъде електрическо