
Амбициозен план за засаждане на 58 000 фиданки на площ от близо 155 декара
В навечерието на 100-годишнината на Седмицата на гората страната ни става свидетел на мащабна кампания по залесяване, целяща не само възстановяване на изгорелите горски масиви, но и изграждане на по-зелено и устойчиво бъдеще. От Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) обявиха амбициозен план за засаждане на 58 000 фиданки на площ от близо 155 декара. Основният фокус е върху възстановяване на терени, пострадали от опустошителни горски пожари през последните години, особено в района на Панагюрище.
"Вкоренени в бъдещето" – мисия за възраждане на българската гора
Инициативата носи символичното име "Вкоренени в бъдещето", подчертавайки отговорността на сегашното поколение да остави наследство за идните. Кампанията предвижда залесителни дейности във всички шест държавни горски предприятия в България, обхващайки широк спектър от екосистеми и подпомагайки биологичното разнообразие.
За разлика от хаотичните кампании в миналото, този път изборът на дървесни видове е направен с особено внимание към спецификата на местния климат и екологичните условия. Сред фиданките, които ще бъдат засадени, са:
- Зимен дъб
- Космат дъб
- Атласки кедър
- Черен бор
Баланс между иглолистни и широколистни дървета е ключът към успешното залесяване. Затова 45 декара ще бъдат залесени с 27 000 широколистни дървета, докато останалите 103 декара ще бъдат покрити с 30 900 иглолистни.
Залесяването не е просто механично засаждане на дървета. Подготовката на терена е критичен етап, особено при площи, пострадали от пожари. За обработването на почвата са използвани специализирани тежки машини на ЮЦДП-Смолян, които разрохкват и подготвят земята за младите фиданки.
Пролетта е един от двата най-подходящи сезона за засаждане на дървета. Затова инициативата е синхронизирана с първите по-топли дни, когато почвата е достатъчно влажна, а температурите позволяват успешно вкореняване.
Горите играят ключова роля в екологичния баланс на страната. Те не само абсорбират въглеродния диоксид, но също така поддържат водния баланс и чистотата на подпочвените води. осигуряват естествен хабитат за стотици видове животни и намаляват ефектите от климатичните промени.
През последните десетилетия България губи значителни горски територии заради пожари, незаконна сеч и климатични промени. Само през 2021 г. над 15 000 хектара гори бяха засегнати от пожари. Затова инициативи като "Вкоренени в бъдещето" са не просто символични, а жизненоважни за природата ни.
Макар че кампанията се ръководи от държавни институции, всеки гражданин може да допринесе:
- Да участва като доброволец в залесяването
- Да се грижи за младите фиданки и да докладва за незаконна сеч
- Да подкрепя устойчиви практики в ежедневието си – намаляване на хартиените отпадъци, участие в екоинициативи, подпомагане на местни зелени проекти
С всяка нова фиданка ние не просто възстановяваме изгубеното, а инвестираме в бъдещето на България.
100-годишнината на Седмицата на гората не е просто отбелязване на традиция, а повод да се замислим за дългосрочната роля на горите в живота ни. Днес засаждаме дървета, за да осигурим чист въздух, здравословна околна среда и красива природа за утрешния ден.
източник: meteobalkans.com
Още от България
Газова бутилка гръмна в Бургас, мъж е откаран в болница
Инцидентът е станал около 14:30 часа
На среща в Благоевград обсъдиха превантивни мерки за пожароопасния сезон
"Време е за действия", категоричен бе областният управител Георги Динев
Ученици от Кюстендил посетиха Окръжен съд и Окръжна прокуратурата
Като подарък децата получиха Конституцията на Република България