21 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Замърсяването на въздуха вреди на паметта и ученето на децата

 Замърсяването на въздуха вреди на паметта и ученето на децата

Носи Алцхаймер и деменция при възрастните

През 21-ви век все повече осъзнаваме колко важно е качеството на въздуха за нашето здраве – не само за белите дробове, но и за когнитивното ни благополучие. Скорошно проучване от Университета на Южна Калифорния (USC) разкрива, че специфичен компонент от замърсяването на въздуха влияе негативно върху паметта и способността за учене при децата и дори се свързва със заболявания като Алцхаймер и деменция при възрастните.

PM2.5: Невидимата Заплаха в Града

Основният заподозрян за това вредно въздействие е фините прахови частици PM2.5. Те са с размер под 2,5 микрометра и са съставени от прах, сажди, органични съединения и метали. Тези микроскопични частици са способни да проникват дълбоко в белите дробове, да преминават през кръвно-мозъчната бариера и да водят до сериозни здравословни проблеми.

Изследването на USC разкрива, че амониевият нитрат – част от PM2.5, образуван при взаимодействието между амоняк и азотна киселина от селскостопански и индустриални източници – има негативно въздействие върху паметта и ученето. Водещият учен на проучването, д-р Меган Хертинг, подчертава, че разглеждането на отделните компоненти на замърсения въздух е от решаващо значение за по-добро разбиране на дългосрочните ефекти върху когнитивните функции.

Източници на Замърсяване и Влиянието на Амониевия Нитрат

Основен източник на PM2.5 е горенето на изкопаеми горива, особено в градските райони. Въпреки това, селското стопанство, горските пожари и морските аерозоли също играят съществена роля в замърсяването на въздуха. Екипът на Хертинг е използвал статистически анализ, за да разгледа влиянието на различните химични компоненти на PM2.5 и установява, че амониевият нитрат е пряко свързан с влошаването на паметта и ученето при децата.

Политики за Опазване на Общественото Здраве и Защита на Децата

Констатациите на изследването подчертават нуждата от политики, насочени към намаляване на емисиите на специфични замърсители като амониевия нитрат. Строгите регулации върху селскостопанските практики и индустриите с високи емисии на амоняк могат да помогнат за ограничаване на това вредно въздействие. Допълнително, образователни програми за повишаване на обществената осведоменост относно рисковете, свързани с праховите частици, могат да стимулират обществена подкрепа за регулаторните промени.

Изследванията Продължават: Какво Означава Бъдещето за Качеството на Въздуха?

Проучването поставя основата за по-нататъшни изследвания, които да обяснят молекулярните механизми, чрез които амониевият нитрат въздейства на когнитивното здраве. Предстоящите изследвания могат да разгледат биологичните пътища, чрез които замърсяването на въздуха оказва влияние върху мозъчната функция, както и как географските и сезонните вариации в състава на праховите частици се отразяват на регионалното здраве.

Тези проучвания не само разкриват мащабното влияние на замърсения въздух върху здравето на хората, но и подчертават важността от адаптивни политики и мерки за защита на бъдещите поколения от вредите на замърсения въздух.

Подкрепете Промените за Чист Въздух

Ефективните мерки за намаляване на замърсяването на въздуха изискват съвместна работа между правителства, учени и обществеността. Подкрепата за подобни инициативи и насочените действия към намаляване на конкретни замърсители могат да доведат до по-здравословна околна среда и по-добри перспективи за бъдещето.

източник: meteobalkans.com

Сподели:

Още от Здраве

Тези неща увеличават риска от здравословни проблеми

Вижте какво трябва да почистваме редовно, за да намалим риска от проблеми

Симптоми, които подсказват високо кръвно налягане при бременност

Силното главоболие е един от тях

Колко яйца е безопасно да консумираме

Препоръчителното количество е по едно яйце на ден