12 април, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Защо бреговете на Червено море се оцветяват в розово ?

Защо бреговете на Червено море се оцветяват в розово ?

Природен цикъл или екологична аномалия?

Всяка пролет, като по часовник, бреговете на Червено море край израелския град Ейлат се оцветяват в наситено розово. Това необичайно природно явление, привличащо туристи и изследователи, се дължи на масовата поява на миниатюрни ракообразни с големи очи, известни като амфиподи. Но защо тези същества измират в огромни количества и каква роля играят в морската екосистема?

Необичайното явление под микроскоп

Учени от Израелските океанографски и лимнологични изследвания (IOLR), водени от проф. Тамар Гай-Хаим, в партньорство с д-р Брача Фарстей от Междууниверситетския институт за морски науки в Ейлат, се заемат със задачата да разгадаят този феномен. Техните изследвания показват, че розовият оттенък на амфиподите се дължи на каротеноидни пигменти, получавани чрез хранителния им режим. Но защо те загиват масово всяка година в един и същи период?

Мистерията на масовата смърт

Първоначалната хипотеза на учените била, че амфиподите умират в резултат на специфична репродуктивна стратегия, известна като semelparity – процес, при който даден организъм се размножава само веднъж в живота си, след което умира. Въпреки това, анализите не подкрепят тази теория, тъй като се наблюдава почти равномерно разпределение между мъжките и женските индивиди, както и наличие на различни размери екземпляри.

Друг фактор, който изследователите разглеждат, е повишаването на температурите на водата. В миналото морските горещи вълни са водили до масова смърт на морски организми, както през 2017 г., когато за два дни и половина температурите в Ейлат скочили с над 4°C, предизвиквайки гибелта на множество риби в кораловите рифове. В случая на амфиподите обаче не са отчетени рязки температурни промени.

Учените също така проверили дали паразити или патогени могат да са причината за масовата смърт, както се е случвало с рифовите риби и морските таралежи в района. И тази хипотеза отпада поради липса на доказателства.

Природен цикъл или екологична аномалия?

Едно от най-интересните открития на екипа е, че подобно явление е било документирано още през 1977 г., когато бреговете на Акаба били осеяни с амфиподи. Това подсказва, че става въпрос за природен цикъл, а не за случайно или катастрофално събитие.

Ключова роля в тази загадка играят морските течения. В залива Акаба съществуват така наречените вихри – циркулиращи течения, които могат или да издигнат богати на хранителни вещества води от дълбините към повърхността, или да потопят повърхностните води надолу. По време на зимните месеци – от ноември до април – в северния край на залива се образуват циклонични вихри, които ускоряват теченията до десет пъти над нормалните стойности.

„Предполагаме, че амфиподите биват уловени от тези циклонични течения и изтласкани към брега“, обяснява проф. Гай-Хаим. Подобни случаи са документирани и на Хаваите, където същият вид амфиподи е загивал масово след формирането на циклоничен вихър.

Какво означава това за морската екосистема?

Амфиподите са съществена част от морската хранителна верига – те служат за храна на множество риби, морски птици и дори китове. Въпросът, който учените си задават, е дали масовото им измиране влияе негативно на океанската екосистема. Ако броят им намалее драстично, хищниците, които разчитат на тях като основен източник на храна, могат да бъдат застрашени.

От друга страна, ако това явление се случва периодично от десетилетия, то би могло да е естествена част от цикъла на живота в Червено море. Възможно е някои видове да са се приспособили и дори да разчитат на този сезонен пик на налична храна.

Изследователите планират да продължат проучванията си, за да установят дали този феномен е напълно естествен или е засегнат от човешка дейност и климатичните промени. Разбирането на тези процеси може да даде ключова информация за динамиката на морските екосистеми и да помогне за предвиждането на бъдещи промени в океаните по света.

източник: meteobalkans.com

Сподели:

Още от Пътуване

МВнР предупреждава за предстояща стачка във Франция, гражданите да внимават с пътуванията

При нужда от съдействие, българските граждани могат да се свържат с Посолството ни в Париж

Министерството на туризма ще има собствена полиция

Проектът се очаква да бъде готов до края на годината и евентуално да заработи през следващия сезон

Един от внуците на Симеон отива в манастира Шаолин

Младият аристократ иска в бъдеще да стане част от зелените барети - елитните командоси от испанските специални части