
Какво означава това за търсенето на живот?
Китайският марсоход Zhurong, който се превърна в своеобразен марсиански „Шерлок Холмс“, може би е разплел една от най-дълбоките мистерии на Червената планета. С невероятна упоритост и усет към детайла, този 240-килограмов робот откри следи, които сочат към съществуването на огромен океан в северните низини на Марс.
След като се приземи в южната част на Utopia Planitia през май 2021 г., Zhurong започна своето научно приключение, въоръжен със свръхмодерни инструменти. И резултатите не закъсняха. Според изследователски екип, воден от Бо Ву от Хонконгския политехнически университет, марсоходът е открил нещо, което прилича на бреговата линия на древен океан.
Ако доказателствата издържат на научния контрол, това откритие може да преобърне представите ни за Марс – от суха и безжизнена планета към свят, който някога е бил дом на масивни водни басейни.
Zhurong не е обикновен марсоход. Със своите камери, мултиспектрални анализатори и радар, проникващ на дълбочина до 100 метра, той разглежда Марс не само на повърхността, но и под нея. Така марсоходът успява да идентифицира геоложки структури, които напомнят на крайбрежни линии, седиментни канали и дори остатъци от кални вулкани – типични елементи за области, формирани от вода.
Според изчисленията на учените, океанът вероятно е съществувал преди около 3,68 милиарда години. Водите му са били наситени с утайки, които са създали слоести геоложки образувания, напомнящи тези в древни морски дъна на Земята.
Интересното е, че този океан вероятно е замръзнал само 10 000 до 100 000 години след формирането си, оставяйки след себе си впечатляващи релефи, които Zhurong днес документира.
Но не всички учени са готови да се втурнат с фанфари. Някои, като Бенджамин Карденас от Пенсилванския държавен университет, се съмняват, че толкова стари геоложки формации могат да бъдат съхранени на Марс, където времето и метеоритните удари оставят трайни белези.
От друга страна, екипът зад Zhurong предполага, че ударите от астероиди са разкрили скритите пластове, запазвайки свидетелствата за водното минало на планетата.
Ако Марс е имал океани, възможно ли е те да са били обитавани? Водата е ключова за живота, какъвто го познаваме. Дори да не открием древни марсиански риби, подземната вода, открита от други мисии, също подсказва, че планетата е можела да предложи стабилна среда за развитие на микроскопични форми на живот.
Истинските отговори обаче ще дойдат, когато проби от Марс бъдат върнати на Земята. Китайската мисия Tianwen-3, която е планирана за 2031 г., може би ще изпревари дори амбициите на НАСА и ще достави парчета от марсианската повърхност за детайлен анализ.
До тогава Zhurong продължава своето бавно, но целенасочено разследване, изпращайки ни данни, които все повече разкриват водното минало на Червената планета.
Дали Zhurong току-що е намерил ключа към най-голямата мистерия на Марс? Ако планетата някога е гъмжала от живот, това откритие ще отвори врата към нова ера в изследването на космоса. И, може би, ще ни напомни, че нашата Земя не е чак толкова уникална, колкото си мислим.
източник: meteobalkans.com
Още от Развлечение
Какво всъщност "движи" падащите звезди
Истинският диригент на метеоритните дъждове не е нито кометата, нито планетите
Майсторски трикове за перфектни палачинки
Ето няколко полезни съвета за кулинарите
Популярността на дубайския шоколад причини световен недостиг на шамфъстък
Ядките намаляват и заради лошата реколта от миналата година